کالج آریام

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

موضوعاتی که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم این است که، چه کسانی واجد شرایط درخواست تحصیل در کانادا هستند و چگونه می‌توانند درخواست خود را ارسال کنند. روند بررسی درخواست چقدر طول می‌کشد و وقتی متقاضیان تحصیل در کانادا به کانادا می‌روند باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشند.

آیا شما واجد شرایط تحصیل در کانادا هستید؟

اغلب خارجیان برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل نیاز دارند. شما باید پیش از سفر خود به کانادا برای اخذ پذیرش اقدام کرده و از تکمیل بودن اسناد و مدارک مورد نیاز اطمینان حاصل فرمایید. 

مجوز تحصیل (study permit) چیست؟

مجوز تحصیل مدرکی است که برای خارجیان صادر می‌شود تا در موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا به تحصیل بپردازند.

هنگامیکه شما در متقاضی تحصیل در کانادا هستید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • همواره در یک موسسه‌ی آموزشی تعیین‌شده ثبت نام کنید.
 • برای اتمام برنامه‌ی تحصیلی خود تلاش کنید.
 • تمام شرایط ذکر شده در مجوز تحصیل خود را رعایت کنید.
 • اگر دیگر شرایط لازم مجوز را ندارید به تحصیل خود ادامه ندهید و
 • اگر مدت مجوز شما به پایان رسیده است کانادا را ترک کنید.

بسته به وضعیت شما، ممکن است که موارد زیر در مجوز تحصیل شما ذکر شود:

 • سطح تحصیلات مجاز برای شما
 • اجازه‌ی کار در کانادا
 • اجازه‌ی سفر در کانادا
 • تاریخ اتمام تحصیل شما

توجه داشته باشید که مجوز تحصیل با ویزا تفاوت دارد. ممکن است شما به یک ویزای تحصیلی موقت یا یک تاییدیه‌ی الکترونیکی سفر (ETA) نیز نیاز داشته باشید که در این صورت به عنوان بخشی از درخواست مجوز تحصیل در کانادا ی  شما صادر می‌شود.

اخذ مجوز تحصیل در کانادا

اخذ مجوز تحصیل در کانادا

چه مدت می‌توان با داشتن یک مجوز تحصیل در کانادا به تحصیل پرداخت؟

معمولا مدت مجوز تحصیل در کانادا به اندازه‌ی طول دوره‌ی تحصیلی شما به علاوه‌‌ی ۹۰ روز اضافی اعتبار دارد. این ۹۰ روز به شما این امکان را می‌دهد که برای ترک کانادا آماده شده و یا نسبت به تمدید اقامت خود در کانادا اقدام نمایید.

اگر شما پیش از زمان پایان مجوز موفق به اتمام تحصیل در کانادا نشوید باید نسبت به تمدید زمان اقامت خود به عنوان یک دانشجو اقدام کنید و اگر تحصیل خود را زودتر از زمان پایان مجوز تحصیل در کانادا به پایان برسانید، بدون توجه به زمان ذکرشده در مجوز شما، ۹۰ روز پس از پایان دوره‌ی تحصیلی شما زمان مجوز به اتمام می‌رسد.

آیا می‌توان در طول تحصیل در کانادا  به کشور خود بازگشت؟

اگر در طول تعطیلات برنامه‌ریزی شده مانند تعطیلات تابستانی، زمستانی یا بهاری قصد دارید کانادا را ترک کنید، هنگامیکه به کانادا باز می‌گردید باید مدارک ثبت‌نام در موسسه‌ی آموزشی را ارائه دهید. اگر شما از طریق ویزا به کانادا رفته‌اید همچنین باید از مدت اعتبار آن اطمینان حاصل کنید و اگر با تاییدیه‌ی الکترونیکی سفر (eTA)  وارد کانادا شده‌اید و از طریق هوایی کانادا را ترک کرده و به کانادا برگشته‌اید باید یک eTA جدید دریافت نمایید.

به یاد داشته باشید که مجوز تحصیل در کانادا ی  شما با ویزا تفاوت دارد.

چه کسانی به مجوز تحصیل در کانادا نیاز ندارند؟

اغلب افراد غیرکانادایی برای تحصیل در کانادا باید دارای مجوز تحصیل باشند. اما در موارد زیر افراد از این امر مستثنی هستند.

دوره‌ی تحصیلی کوتاه‌مدت (شش ماه یا کمتر از شش ماه)

در صورتی‌که تحصیل شما دارای یکی از شرایط زیر باشد، شما نیازی به مجوز تحصیل در کانادا  ندارید:

 • اگر دوره یا برنامه‌ی درسی شما شش ماه یا کمتر از شش ماه باشد.
 • اگر دوره‌ی تحصیلی شما بخشی از یک دوره‌ی طولانی‌تر نباشد.
 • اگر در مدت اقامت تعیین شده که معمولا به مدت ۶ ماه پس از ورود شما به کانادا است، دوره‌ی تحصیلی خود را به پایان برسانید.

توجه داشته باشید چنانچه تحصیل در کانادا ی شما بیش از ۶ ماه طول بکشد و یا چنانچه قادر نباشید در کمتر از ۶ ماه آن را به پایان برسانید، حتما به یک مجوز تحصیل نیاز دارید.

نمایندگان خارجی و اعضای خانواده‌ی آن‌ها

اگر شما کارمند یکی از نمایندگی‌های خارجی و یا یکی از اعضای خانواده‌ی آن‌ها هستید، با تایید اداره‌ی امور بین‌الملل کانادا (GAC) به مجوز تحصیل نیاز ندارید. در این صورت، سفارت کشور شما باید برای کسب اطمینان از این موضوع، با این اداره تماس حاصل نماید.

اعضای نیروهای مسلح خارجی

افرادی که عضو نیروهای مسلح کشورهای دیگر هستند و در کانادا در حال انجام ماموریت می‌باشند برای تحصیل به مجوز نیاز ندارند. اما اعضای خانواده‌ی آن‌ها (حتی فرزندانی که به سن قانونی نرسیده‌اند) برای تحصیل در کانادا باید مجوز تحصیل کسب کنند.

 کودکانی که به سن قانونی نرسیده‌اند

 • کودکانی با شرایط زیر به مجوز تحصیل نیاز ندارند:
 • کودکانی که به مهدکودک می‌روند.
 • کودکانی که والدین آن‌ها پناهنده یا خواستار پناهندگی هستند.
 • کودکانی که می‌خواهند به مدارس پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه وارد شوند و یکی از والدین آن‌ها مجوز کار یا تحصیل در کانادا دارد.

اما  توجه داشته‌ باشید زمانی که این کودکان به سن قانونی می‌رسند، لازم است که به منظور ادامه‌ی تحصیل، برای اخذ مجوز اقدام نمایند. با توجه به قوانین استان ها و نواحی مختلف، سن قانونی ۱۸ یا ۱۹ سال در نظر گرفته می‌شود.

( اطلاعات بیشتر درباره‌ی تحصیل کودکان زیر سن قانونی در کانادا در آدرس

http://www.cic.gc.ca/english/study/study-minors.asp   )

اخذ مجوز تحصیل در کانادا
اخذ مجوز تحصیل در کانادا

اخذ مجوز تحصیل در کانادا

درخواست اخذ مجوز تحصیل در کانادا در صورت مستثنی بودن از آن

گاهی ممکن است شما بخواهید برای اخذ مجوز تحصیلدر کانادا اقدام نمایید، حتی در صورتی‌که از داشتن آن معاف هستید و به آن نیازی ندارید. همانطور که می‌دانید شما تنها در صورتی می‌توانید این مجوز را کسب نمایید که در حال گذراندن یک دوره یا برنامه‌ی آموزشی در یکی از موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) باشید. در صورت معاف بودن از داشتن مجوز تحصیل، دلایل نیاز شما به این مجوز نیز باید به صورت یک نامه، ضمیمه‌ی درخواست صدور مجوز شود.

درصورت داشتن مجوز تحصیل در کانادا شما مجاز به انجام موارد زیر نیز می‌باشید:

زمانی‌که شما قادر به تحصیل هستید می‌توانید برای اخذ مجوز تحصیل جدید اقدام نمایید.

اگر شما قبل از ورود به کاناد مجوز تحصیل خود را اخذ نموده‌اید، می‌توانید در کانادا، بار دیگر نسبت به اخذ مجوز جدید اقدام نمایید و در این زمان به تحصیل خود نیز ادامه دهید. زیرا در این زمان شما دارای وضعیت ضمنی (implied status) هستید؛ به این معنی که تا زمان مشخص شدن وضعیت مجوز، شما مجاز به ماندن در کانادا هستید. اما اگر مجوز تحصیل ندارید، می‌توانید برای اخذ مجوز در داخل کانادا اقدام کنید اما تا قبل از صدور مجوز، مجاز به شروع تحصیل خود نیستید.

این قانون همچنین شامل  دوره‌های پیش‌نیاز نیز می‌شود. یعنی هنگامی‌که شما در یک برنامه‌ی آموزشی پذیرفته می‌شوید به شرطی‌که دوره‌های مشخص شده‌ای را گذرانده و در آن‌ها قبول شوید (پذیرش مشروط).

زمانی‌که به صورت پاره‌وقت در محیط دانشگاه کار می‌کنید. اگر شما یک دانشجوی تمام‌وقت در یک دانشگاه یا کالج هستید می‌توانید به صورت پاره‌وقت در دانشگاه کار کنید.

کالج بین المللی آریام

پیشنهاد ویژه

تعیین سطح و مشاوره رایگان

 برای اطلاع دقیق از سطح زبان خود ضمن شرکت در آزمون  تعیین سطح رایگان و یا آزمون ماک آیلتس با تکمیل اطلاعات زیر منتظر تماس کارشناسان ما باشید

ما هم از هرزنامه و مزاحمت بیزاریم پس مطمئن باشید اطلاعات شما پیش ما محفوظ می‌ماند