آزمون اسپیکینگ آیلتس

آشنایی

آزمون اسپیکینگ آیلتس برای ارزیابی مهارت شما در معرفی خودتان و صحبت پیرامون تحصیلات و شغل شما انجام می‌گیرد. در این بخش 3 نوع سوال متفاوت با هدف اینکه توانایی گفتگوی شما در انواع متفاوت موضوع‌ها سنجیده شود از شما پرسش می‌شود و مهارت های زبانی شما در موقعیت های رسمی و غیر رسمی به چالش کشیده می‌شود.

ساختار
 • زمان‌بندی

  ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

 • بخش‌های آزمون اسپیکینگ

  این بخش دارای ۳ قسمت است.

  قسمت اول: معرفی و مصاحبه ( ۵ – ۴ دقیقه)

  در این قسمت ممتحن خود را معرفی می‌کند و از شما می‌خواهد که خود را معرفی کرده و هویتتان را تأیید کنید. (با ارائه کارت شناسایی معتبر، کارت ملی و یا پاسپورت). سپس باید به سؤالاتی کلی در مورد موضوعات آشنا مثل خانه، خانواده، کار، تحصیلات و علایق، پاسخ دهید.

  نمونه سوالات بخش اول

  متن فایل صوتی بخش اول

  قسمت دوم: تعمیم مسائل فردی ( ۴ – ۳ دقیقه)

  ممتحن به شما یک کارت می‌دهد که روی آن یک موضوع و سؤالاتی راجع به آن نوشته شده است. یک کاغذ و مداد در اختیار شما قرار می‌گیرد و یک دقیقه وقت دارید که یادداشت برداری کرده و خود را برای صحبت کردن راجع به موضوع روی کارت آماده کنید. پس از اتمام این یک دقیقه، باید ۱ تا ۲ دقیقه راجع به موضوع صحبت کنید. در انتها ممتحن، یک یا دو سؤال راجع به موضوع از شما می‌پرسد.

  نمونه سوالات بخش دوم

  متن فایل صوتی بخش دوم

  قسمت سوم: بحث دو طرفه (۵ – ۴ دقیقه)

  در این قسمت سؤالاتی پرسیده می‌شود که از لحاظ موضوعی به قسمت دوم مرتبط است. این سؤالات به شما فرصت می‌دهد که راجع به مسائل و ایده‌های انتزاعی بحث کنید.

  نمونه سوالات بخش سوم

  متن فایل صوتی بخش سوم

 • مهارت‌هایی که در این بخش مورد سنجش قرار می‌گیرد

  مهارت‌های مختلفی در این بخش سنجیده می‌شود، از قبیل:

  • توانایی و مهارت در بیان عقاید و اطلاعات راجع به موضوعات / تجربیات / موقعیت‌های روزمره با پاسخ دادن به طیف وسیعی از سؤالات
  • توانایی صحبت کردن طولانی روی یک موضوع با استفاده از زبان مناسب، انسجام و سازماندهی گفتار
  • توانایی بیان و توجیه عقاید و تجزیه و تحلیل، بحث و حدس و گمان در مورد مسائل
 • نمره‌دهی

  عملکرد شما در طول آزمون شفاهی بر اساس معیارهای آیلتس توسط ممتحن رسمی سنجیده می‌شود. این معیارها عبارتند از: تسلط و انسجام کلام، دایره واژگان، صحت و تنوع ساختار و تلفظ صحیح.

  نمرات به صورت اعداد صحیح (7 ) و اعشاری (7.5) گزارش می‌شوند.

نکات

آیا وجود مکث و وقفه هنگام صحبت در نمره‌دهی تاثیر دارد؟

سعی کنید تا جاییکه می‌توانید روان و بدون وقفه صحبت کنید. صحبت کردن بدون مکث و با حفظ آرامش بگونه‌ای که نشان دهد از صحبت کردن به زبان انگلیسی لذت میبرید، در نمره شما تاثیر بسزایی دارد.

پاسخ‌ها باید بلند یا کوتاه باشند؟

باید پاسخ‌های خود را باید بسط و گسترش دهید و در بحث های دونفره باید از ممتحن بیشتر صحبت کنید. از جواب‌های کوتاه و مختصر پرهیز کنید.

چگونه باید به سوالات پاسخ داد؟

هم‌زمان با شنیدن، به سؤالات در دفترچه سؤال پاسخ دهید. پس از پایان آزمون شنیداری، ۱۰ دقیقه فرصت دارید که جواب‌ها را به پاسخ نامه منتقل کنید. هیچ گونه جوابی در دفترچه سؤال مورد ارزیابی قرار نخواهد گرفت پس مهم است که در زمان در نظر گرفته شده همه‌ی جواب‌ها را به پاسخ نامه منتقل کنید.

وقتی ایده یا نظری درباره سوال ممتحن نداریم، چه کنیم؟

در نظر داشته باشید که ممتحن به درست یا غلط بودن آنچه شما می‌گویید اهمیتی نمی‌دهد و برای او چگونه صحبت کردن شما مهم است. پس وقتی درباره سوال ممتحن ایده‌ای به ذهنتان نمیرسد می‌توانید بحث را به سمت و سوی موضوعی بکشانید که می‌توایند درباره آن صحبت کنید و توانایی خود در صحبت کردن به زبان انگلیسی را به ممتحن ثابت کنید. در این صورت ممکن است نمره Vocabulary را از دست بدهید (چون از موضوع مورد نظر ممتحن منحرف می‌شوید) ولی در عوض روانی و تسلط خود را به رخ می‌کشید.

آیا می‌توان از ممتحن تقاضای تکرار سوال را کرد؟

بله. در صورت لزوم از ممتحن بخواهید که سوالات را تکرار و با تصحیح کند. و دقت داشته باشید که اگر سوالی را متوجه نشدید هرگز پاسخ بی ربط به موضوع ندهید، بلکه اگر سوالی را متوجه نشدید از مصاحبه کننده بخواهید برای شما توضیح بیشتری بدهد. برای مثال:

 ?would you mind telling me what you exactly mean by –
?Would you explain the meaning of the word –
?Excuse me I didn’t quite get what you said would you repeat that –

آیا سوالات این بخش قابل پیش بینی می‌باشد؟

سوالات بخش اسپیکینگ تا حدی قابل پیش‌بینی است. پس از قبل تمرین کافی داشته باشید و صدای خود را ضبط کنید.

آیا می‌توان پاسخ سوال‌های قابل پیش بینی را حفظ کرد؟

از حفظ کردن پاسخ‌های از قبل آماده خودداری کنید. ممتحن به راحتی به این موضوع پی برده و سوال را عوض می‌کند.

آیا مطرح کردن عقاید شخصی مانند عقاید مذهبی و سیاسی صحیح است؟

نظرات و عقاید خود را آزادانه بیان کنید. شما تنها با توجه به مهارت‌های خود در برقراری ارتباط، سنجیده می‌شوید.

آزمون آزمایشی آیلتس

این آزمون آزمونی شبیه سازی شده با آزمون آیلتس در شرایط مشابه با سوالات استاندارد مشابه با آزمون اصلی است که آمادگی شما را برای شرکت در آزمون اصلی محک می‌زند.برای  رزرو آزمون ماک آیلتس با تیم مشاوره تحصیلی کالج آریام تماس بگیرید یا فرم رزرو آزمون را تکمیل نمایید.

تعیین سطح رایگان

اولین گام در طراحی برنامه عملیاتی اختصاصی در کالج آریام تعیین سطح دانش زبان انگلیسی می‌باشد. این آزمون بر اساساستاندارد CEFR اتحادیه اروپا طراحی شده است. آزمون تعیین سطح برای کلیه متقاضیان رایگان می‌باشد و فقط کافی است فرم رزرو آزمون تعیین سطح را تکمیل نموده و یا با مشاوران تحصیلی کالج آریام تماس بگیرید.

نکات متنوع و کاربردی درباره آزمون اسپیکینگ آیلتس، به قلم اساتید کالج آریام

رزرو تعیین سطح رایگان

تعیین سطح حضوری در محل کالج آریام به همراه مشاوره تخصصی

با تکمیل فرم رزرو وقت منتظر تماس کارشناس ما باشید