تاثیر آموزش با تصاویر بر صحبت کردن زبان آموزان

شاید بارها و بارها از زبان آموزان خود شنیده‌اید که یکی از سخت‌ترین کارها برای آنها، هنگام تمرین مهارت Speaking، پیدا کردن و بخاطر آوردن کلمه، جمله یا ایده‌ایی برای شروع صحبت است. شاید دیده باشید زبان آموزانی را که هیچ‌وقت برای شروع صحبت داوطلب نمی‌شوند، ولی وقتی شروع به صحبت می‌کنند می توانند ساعت‌ها بی وقفه آن را ادامه دهند.

یکی از راه‌های اساسی که می‌تواند به این قبیل زبان آموزان در چیدمان ذهن و جمله‌سازی کمک کند، ” تصویر” است.

فرض کنید که می‌خواهید درباره موضوع آلودگی هوا صحبت کنید. به احتمال زیاد زبان آموزان لغات بسیاری در رابطه با این موضوع از قبیل ترافیک، کارخانه‌های بزرگ، شهرهای پرجمعیت، ماشین‌های فرسوده، قطع درختان و … را بارها گفته و شنیده‌اند، اما حال که می‌خواهند این کلمات را در قالب جمله بیاورند و در صحبتشان از آنها استفاده کنند، بخاطر آوردن این کلمات برایشان دشوار است.

حال فرض کنید که تصویر تمام این کلمات را از قبل برای آموزش با تصاویر آماده کرده و به دیوار کلاس چسبانده‌اید. حال زبان آموزان با نگاه به هر یک از این تصاویر می‌توانند برای شروع صحبت ایده بگیرند، این کلمات را در ذهنشان مرور کند، آنها را در جملاتشان استفاده کند و جملاتی را با استفاده از آنها ارائه دهند.

آموزش با تصویر

مدرس می‌تواند هر جلسه تصاویری را در رابطه با موضوع Speaking، آماده و روی دیوار کلاس نصب کند و با اشاره به تصاویر، زبان آموزان را ترغیب به ساخت و ارائه جمله درباره آنها کند.

روش تصویرنگاری می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی بهبود روند صحبت کردن زبان آموزان مخصوصا  در سطوح پایین‌تر زبان داشته باشد.

مریم توانگر

مدرس آیلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *