کاربرد صحیح ساختارهای رایتینگ در آزمون آیلتس

یکی از معیارهای سنجش رایتینگ آیلتس در آزمون آیلتس، گستره و دقت ساختار گرامری (grammatical range & accuracy) است. که برای گرفتن مدرک آیلتس با نمره خوب در آزمون آیلتس، داوطلبان نه تنها می‌بایست در رایتینگ آیلتس ساختارهای صحیح و بدون غلط به کار ببرند. بلکه باید از ساختارهای متنوع و پیچیده نیز استفاده کنند.

متاسفانه بسیاری از داوطلبان برداشت نادرستی از این موضوع دارند. فکر می کنند باید دانش گرامری خود را به رخ کشیده و تا آنجا که ممکن است از ساختارهای بیش از حد پیچیده استفاده کنند. این اشتباه باعث می شود که تعداد خطاهای گرامری شما در آزمون آیلتس بیشتر شود و در نتیجه ممتحن نتواند به خوبی نوشته شما را در رایتینگ آیلتس درک کند.

ielts-writing

ممتحن آزمون آیلتس از داوطلب چه انتظاری دارد؟

اگر نگاهی به معیارهای توصیفی رایتینگ آیلتس بیندازید، داوطلب برای کسب نمره 6 باید بتواند هم از جمله‌های ساده و هم از جمله‌های پیچیده استفاده کند. همچنین برای گرفتن نمره 7 آیلتس، داوطلب باید  جملات پیچیده را به طور متنوع به کار ببرد. و این بدین معنی نیست که باید همه جملات خود را پیچیده کنیم. حتی برای گرفتن نمره بالاتر از 7 در آزمون آیلتس ، باید بتوانیم هم از جملات ساده و هم پیچیده در کنار هم استفاده کنیم. نکته اصل و کلیدی در رایتینگ آیلتس این است که باید بدانیم کجا از چه ساختاری استفاده کنیم.

جمله یا ساختار پیچیده چیست؟

ساختار پیچیده در زبان انگلیسی به هیچ عنوان جمله دشوار و طولانی نیست. این تصور غلط در آزمون آیلتس باعث می شود داوطلب جملاتی بنویسد که بیش از حد طولانی و بعضاً غیرقابل فهم است.

به عنوان مثال:

In the modern world , global warming is one of the most popular topics, causing many environmental difficulties and tough challenges arising from its serious consequences.

این یک جمله معمول از داوطلبی است که سعی کرده از جمله بیش از حد پیچیده در آزمون آیلتس استفاده کند که در نهایت باعث شده که این جمله بسیار غیر رایج به نظر برسد و فهم آن برای خواننده نیز دشوار شود. وقتی که ساختار اشتباه منجر به عدم درک ممتحن از نوشته شما می گردد، نمره شما در رایتینگ آیلتس به شدت کاهش می یابد.
در دوره‌های آیلتس آریام این موضوع خاطر نشان می شود که ساختار پیچیده چندان هم پیچیده نیست. دو یا چند جمله ساده است که با هم ترکیب شده اند و این ترکیب باعث انسجام متن شده است.

به عنوان مثال جمله ای که قبلا ذکر کردیم ترکیبی از ۴ جمله ساده است:

Global warming is a common topic these days.

global warming causes environmental problems.

There are tough challenges associated with global warming.

Global warming has very serious consequences

اگر همه جمله های خود را به شکل بالا بنویسیم، نمره خوبی در آزمون آیلتس نمی گیریم چون همه جملات ساده تر هستند. باید ایده های خود را به درستی ترکیب کرده و از ساختار پیچیده نیز استفاده کنیم.

مثال صحیح:

One of the most common environmental issues is global warming which causes many serious environmental problems. There are tough challenges associated with this issue and its effects have very serious consequences.

جملات بالا چندان هم پیچیده نیستند، فقط ایده ها به درستی باهم ترکیب شده اند و در نتیجه جملات از لحاظ ساختاری، صحیح و قابل فهم هستند.

این مطلب شامل نکات رایتینگ آیلتس نیز می‌شود.

گستره گرامری و دقت جملات در رایتینگ

چه زمانی باید از ساختارهای پیچیده استفاده کنیم؟

به طور کلی برای بیان ایده اصلی  پاراگراف، باید از جمله ساده و برای توضیح و بسط و گسترش ایده اصلی باید از جملات پیچیده، استفاده کرد. به مثال زیر توجه کنید:

Increasing taxes would raise prices and lower consumption. Fast food companies would pass on these taxes to consumers in the form of higher prices and this would lead to people not being able to afford junk food. For instance, the cost of organic food has proven prohibitively expensive for most people .Despite this, people in many developed countries, where the problem is most acute, can afford price hikes and will continue to eat high fat meal.

 

جمله اول Topic sentence است که ایده اصلی پاراگراف رایتینگ آیلتس را معرفی می کند. جمله دوم در توضیح  ایده اصلی به کار آمده و ترکیب دو جمله ساده به وسیله حرف ربط “and” است. جمله سوم یک مثال است که با استفاده از عبارت ربط “for instance” معرفی شده است. در جمله آخر نویسنده از یک جمله پیچیده برای بیان محدودیت استدلالش استفاده کرده است.

برای گرفتن مدرک آیلتس و آموزش آیلتس میتوانید در کلاس خصوصی آیلتس همچنین دوره فشرده آیلتس میتوانید در آزمون آیلتس موفق بوده و آیلتس تضمینی شما تحقق یابد این مطلب شامل نکات رایتینگ آیلتس نیز میباشد

ساختارهای پیچیده زبان انگلیسی برای آیلتس کدامند؟

استفاده درست و به جا از ساختارهای زیر در آزمون آیلتس شفاهی و رایتینگ آیلتس توصیه می شود.

relative clauses

 passive voice

 conditional sentences

 modals

complex object

Inuersion

participial  constructions

Subordinate clauses

Cleft & pseudo cleft structures

فرانک زمانی

فرانک زمانی

مدرس آیلتس

نکاتی در مورد ساختارهای پیچیده رایتینگ آیلتس
محبوبیت نوشته:4.9 - کل آراء:7
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *