آزمون آیلتس لایف اسکیلز با هدف سنجش دانش زبانی افراد در دو مهارت گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) طراحی شده است. این آزمون اولین بار در آوریل ۲۰۱۵ برگزار شد و مخاطبان آن متقاضیان دریافت ویزای غیر تحصیلی انگلستان می‌باشند.
این آزمون در مدت زمان کوتاهی پس از معرفی، مورد استقبال زیادی قرار گرفت. چرا که متقاضیان مهاجرت به انگلستان پیش از این بایستی در آزمون آیلتس جنرال شرکت می‌کردند که بسیار سخت و دشوار بود و سنجش هر چهار مهارت اصلی را در بر می‌گرفت. در آزمون لایف اسکیلز، مهارتهای ارتباطی و تعاملی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. همچنین نحوه برگزاری آزمون و موضوعات مطرح شده نیز کاملا رویکردی ارتباطی دارند و بیشتر هدف آزمون سنجش میزان توانایی افراد در برقراری ارتباطات روزمره و تعاملات جاریست.

در آزمون لایف اسکیلز سنجش دو مهارت اصلی برقراری ارتباط در سه سطح A2 ،A1 و B1 طبق چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌‌ها یا CEFR در دستور کار قرار دارد.

آزمون سطح A1: این نو ع آزمون برای افرادی ست که تقاضای ویزای اعضای خانواده در انگلستان را دارند.
آزمون سطح A2: برای تمدید ویزای Family Member می‌باشد و تنها در خود انگلستان برگزار می‌شود. یعنی این آزمون برای داوطلبین حاضر در ایران که ویزای انگلستان ندارد، طراحی نشده است.
آزمون سطح B1: اگر برای اجازه اقامت نامحدود یا شهروندی اقدام کرده‌اید به این سطح آزمون نیاز دارید.
توصیه می‌شود که حتما قبل از ثبت نام در سایت سفارت انگلستان از سطح موردنظر برای نوع ویزای خود مطمئن شوید.