استراتژی‌های عاطفی و احساسی

در ادامه بحث در مورد استراتژی‌های فراشناختی که به طور کلی ناظر بر فرآیند یادگیری هستند در این مطلب به استراتژی‌های عاطفی و احساسی می‌پردازیم. در فرایند یادگیری همان قدر که انسان ها را به عنوان موجوداتی عقلانی می‌شناسیم، به همان اندازه هم بعد عاطفی آنها را نیز  باید در نظر بگیریم. مهم­ترین مؤلفه بعد عاطفی در بحث آموزش اضطراب می‌باشد. اضطراب چه در فرآیند یادگیری در کلاس درس و چه در مراحل آماده سازی خود برای یک آزمون و نهایتاً در جلسه آزمون به ویژه آزمون‌های استاندارد مانند آیلتس تأثیرات زیادی بر موفقیت زبان‌آموزان داشته و حتی بعضا تأثیرات به شدت مخربی از خود به جای می‌گذارد. اضطراب در مورد تمامی‌ مهارت‌ها اتفاق می‌افتد و نه تنها اثربخشی یادگیری را به شدت کاهش می‌دهد بلکه کیفیت عملکرد شخص را در آزمون‌ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. بنابراین می‌توان به جرأت گفت که باید به جنبه‌های عاطفی و روانی فرآیند یادگیری به اندازه جنبه‌های شناختی آن توجه کرد.

استراتژی‌های عاطفی را می‌توان به سه گروه کلی تقسیم کرد: استراتژی‌های کاهش اضطراب یادگیری و اضطراب آزمون، استراتژی‌های خودانگیزشی و استراتژی‌های توجه به واکنش‌های احساسی خود.

استراتژی های احساسی و عاطفی آیلتس

اولین گروه به یکی از مشکلات اصلی زبان‌آموزان یعنی اضطراب مربوط می‌شود. در مورد برخی زبان‌آموزان، اضطراب گهگاه  تبدیل به بزرگترین مانع پیشرفت در یادگیری و به ویژه موفقیت در آزمون می‌شود. البته باید در اینجا تأکید کنیم که فاکتور اضطراب دارای درجات مختلفی است و نمی‌توان تصور کرد که فردی در روند یادگیری و آزمون هیچ‌گونه اضطرابی را تجربه نکرده باشد. در حقیقت قدری اضطراب نه تنها کاملاً طبیعی است بلکه به جدیت در کار و موفقت زبان‌آموز نیز کمک می‌کند. اما زمانی که اضطراب از حدی گذشت که علائم جسمانی مشهودی مانند تپش بالا، دردهای موضعی مانند سردرد و غیره و بی قراری را به همراه داشت یا از نظر روانی شخص را دچار تردید در توانایی و موفقیت نمود، مسلماً نباید از آن به سادگی گذشت.

برای کاهش اضطراب می‌توان از تکنیک‌های آرام سازی (Relaxation) و مراقبه (Meditation) استفاده کرد. البته استفاده صحیح از این تکنیک‌ها مستلزم آموزش صحیح و تمرین می‌باشد ولی در صورت استفاده درست تأثیرات قابل توجهی بر کاهش اضطراب خواهند گذاشت. گذشته از دو تکنیک ذکر شده، تکنیک تنفس عمیق شاید آسان‌ترین راه برای کاهش اضطراب باشد. تنفس عمیق شکمی یا دیافراگمی ‌به آرامش شما کمک زیادی می‌کند. در این روش به جای اینکه از قفسه سینه نفس بکشید از شکم و پرده دیافراگم خود استفاده می‌کنید. با عمل دم حجم اکسیژن زیادی را وارد ریه‌ها می‌کنید و پس از دو تا سه ثانیه بازدم انجام می‌شود. همان‌گونه که گفته شد تنفس عمیق دیافراگمی یکی از ساده ترین تکنیک‌های آرامش است و توصیه می‌کنیم که در صورتی که دچار اضطراب یادگیری یا آزمون هستید حتماً قبل از ورود به کلاس درس یا جلسه آزمون برای چند دقیقه از این تکنیک ساده استفاده کنید.

آیلتس تضمینی

استراتژی دیگری که معمولاً توصیه می‌شود استفاده از موسیقی است. گوش کردن به موسیقی‌های آرام­بخش برای پنج تا ده دقیقه قبل از شروع کلاس یا قبل از ورود به جلسه آزمون بسیار تأثیرگذار می‌باشد. موسیقی آرام بخش مورد علاقه خود را انتخاب کنید و حتما این تجربه را داشته باشید.به احتمال بسیار زیاد سپس خود شما این کار را به دیگر زبان آموزان توصیه خواهد کرد.
همانند موسیقی، خندیدن هم در کاهش اضطراب بسیار موثر است.خندیدن تغییرات بیو شیمیایی خاصی در بدن ایجاد میکند که بسیار آرام بخش و کاهنده اضطراب میباشد.مفهوم خنده درمانی امروزه حتی در محیط های درمانی هم مطرح میشود.یک گفتگو توام با خنده با یک دوست ،شنیدن یا خواندن یک جوک و هر رویدادی که باعث خنده شما شود می­توانداضطراب را پیش از کلاس یا قبل از ورود به جلسه آزمون کاهش دهد.به ویژه قبل از جلسه آزمون با دوستان و اطرافیان راجع به اینکه نگران آزمون و نمره هستید و چیزهایی از این دست اصلا صحبت نکنید.در عوض با یک دوست تماس گرفته و راجع به خاطرات خنده آور گذشته یا موضوعی خنده دار که قبلا شنیده اید گپی کوتاه داشته باشید.حتی می­توانید در صورت نبودن کسی برای گفت و گو کلیپ های کوتاه خنده دار را تماشا و قدری از ته دل بخندید.همه اینها اضطراب شما را کاهش می­دهد.

آیلتس

آیلتس

استراتژی احساسی و عاطفی

ادامه این بحث با بخش دوم مقاله استراتژی های احساسی و عاطفی در خدمت شما هستیم.

استراتژی‌های عاطفی و احساسی در یادگیری
محبوبیت نوشته:5 - کل آراء:1
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *