این مطلب حاصل تجارب آموزشی  اساتید زبان در کالج آریام است.

چنانچه می‌دانید عوامل متعددی ممکن است روی مهارت لیسنینگ و کارایی شما در آزمون لیسنینگ تأثیر داشته باشد.

چند عامل بسیار رایج عبارتند از:

  • عدم شناخت لغات
  • آشنا نبودن با لهجه و تلفظ
  • عدم داشتن دانش زبانی کافی گرامر
  • آشنایی با تکنیک‌ها و راهکارها

سوالات لیسنینگ آیلتسعوامل زیاد دیگری را می‌توان نام برد ولی به همین بسنده می‌کنیم. چرا که می‌خواهیم توجه شما را به نکته مهمی جلب کنیم که کمتر مورد بررسی قرار گرفته و حتی شاید تاکنون از این دیدگاه بررسی نشده و در نظر گرفته نشده است. این عامل مهم، تأثیر توانایی مهارت ریدینگ شما بر لیسنینگ است.

آیا می‌دانستید چنین نسبت مستقیمی وجود دارد؟ ریدینگ می‌تواند از جهات متفاوتی بر عملکرد شما در آزمون لیسنینگ تأثیر بگذارد. مثلاً یکی از اولین و مهمترین عواملی که شما در هر نوع آزمونی در هر مقطعی (نه فقط آیلتس) در قسمت لیسنینگ با آن مواجه می‌شوید، درک و فهم دقیق دستورالعمل سوال یا اینستراکشن (instruction) است. به این معنی که شما باید ابتدا کاملا متوجه و آگاه باشید چه کاری باید انجام دهید و از شما چه خواسته شده است. باید دستورالعمل را بخوانید و درک کنید.

عدم توانایی شما در این امر موجب عملکرد نامناسب در آزمون لیسنینگ می‌شود. شاید به نظرتان خیلی حائز اهمیت نباشد ولی در آزمونی مانند آیلتس خواندن و فهم دستورالعمل می‌تواند بسیار کمک کننده و حتی گاهی حیاتی باشد. چرا که ممکن است شما با فهم نادرست و ناکافی سوال، اشتباه بسیار کوچکی کنید مثلا بیش از لغات خواسته شده مورد نظر بنویسید و در نتیجه نمره آن بخش را کاملا از دست بدهید.

اگر مایلید نمره مهارت Listening خود را طی ۱۰ جلسه در کلاس خصوصی، تا ۱/۵ نمره ارتقاء دهید با مشاورین ما تماس بگیرید (۴۱۲۷۶-۰۲۱)

و یا فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید


فرم درخواست کلینیک آیلتس

مساله بعد اینکه شما می توانید بخشی از اطلاعات مورد نیاز برای آزمون و سوالات بخش لیسنینگ را از خود سوال و توضیحات داده شده در آن قسمت به دست آورید.در صورتی که درک درستی از آن نداشته باشید ممکن است جواب‌های نادرست دهید.

جالب توجه این که نه تنها مهارت ریدینگ بلکه سرعت شما در ریدینگ نیز می‌تواند عامل موثری باشد چرا که شما همزمان در حال شنیدن هستید و باید سوالات را دنبال کرده و مابقی سوالات را در مدت زمان کوتاهی که دارید – مثلا ۳۰ ثانیه – بخوانید. (این زمان در تست های مختلف در سطوح مختلف A1, A2 و  غیره متفاوت است). در صورتی که سرعت خواندن و درک سوالات و جملات به‌صورت همزمان،  پایین باشد ممکن است قسمت‌هایی از تست لیسنینگ را نتوانید دنبال کنید و در نتیجه نتوانید به سوالات پاسخ درست بدهید.

بنابراین می‌بینید که چطور ریدینگ و مهارت شما در آن می تواند به طرق مختلف بر روی لیسنینگ شما تأثیر داشته باشد. همچنین درمیابید که مهارت‌های زبانی کاملا به هم وابسته اند.

خانم کبیری

مدرس آیلتس

تأثیر ریدینگ بر لیسنینگ در آزمون آیلتس
محبوبیت نوشته:5 - کل آراء:2
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *