کالج آریام

تحصیل در استرالیا

استرالیا در بیش از ۱۲۰۰ موسسه‌ی آموزشی، بیش از ۲۲ هزار دوره‌ی آموزشی را به دانشجویان خارجی ارائه ‌می‌کند.

شما می‌توانید در همه‌ی سطوح آموزشی از مقاطع ابتدایی و دبیرستان تا آموزش‌های فنی(VET)  ، از دوره‌های آموزش زبان انگلیسی تا آموزش عالی دانشگاهی به تحصیل در استرالیا مشغول شوید.

صرف نظر از رشته و مدت تحصیل در استرالیا ، قوانین استرالیا کیفیت آموزشی را برای دانشجویان ارتقا داده و از آن‌ها حمایت می‌کند.

« اداره‌ی خدمات آموزشی دانشجویان خارجی حکم ۲۰۰۰ » و « قانون مدون ملی استرالیا در سال ۲۰۰۷ برای ثبت‌نام کنندگان و فراهم‌کنندگان آموزش و تعلیم دانشجویان خارجی» استانداردهای یکپارچه‌ای را برای موسسات آموزشی ارائه در تمام استرالیا می‌دهند. 

شما به عنوان یک دانشجوی خارجی که دارای ویزای دانشجویی هستید، باید در یکی از موسسات و دوره‌های آموزشی مورد تایید سازمان ثبت موسسات و دوره‌های آموزشی دانشجویان خارجی (CRICOS) مشغول به تحصیل در استرالیا شوید. ثبت نام در این مراکز به شما اطمینان خواهد داد که موسسه‌ و دوره‌ی تحصیلی شما دارای استانداردهای بالای مورد نظر دانشجویان خارجی می‌باشد. سازما‌ن‌های دولتی مسئولیت ثبت یا ثبت مجدد موسسات و تصویب یا تصویب مجدد دوره‌های تحصیلی برای تحصیل در استرالیا را بر عهده دارند. این سازمان‌ها عبارتند از:

 • سازمان آموزش عالی (Tertiary Education Quality and Standards Agency (TEQSA))
 • سازمان آموزش فنی (Australian Skills Quality Authority (ASQA))

بنا براین ، اهمیتی ندارد که شما در کدام دوره‌ی تحصیلی، در کدام شهر یا دانشگاه مشغول به تحصیل خواهید شد. مطمئن باشید کهبا تحصیل در استرالیا یک تجربه‌ی تحصیلی باکیفیت در انتظار شماست.

 • نظام آموزشی تحصیل در استرالیا

  نظام آموزشی استرالیا شامل سه بخش مدرسه‌ی ابتدایی، دوره‌ی متوسطه و دوره‌ی آموزشی سوم (tertiary education) می‌شود.

  • مدارس استرالیا (ابتدایی و متوسطه)

  برای تحصیل در استرالیا در قالب مدارس، در تمام نقاط استرالیا مشابه بوده و تنها تفاوت‌های کوچکی در برخی نواحی و ایالت‌ها مشاهده می‌شود. تحصیل در مدرسه ۱۳ سال بوده و شروع تحصیل در سنین ۶ تا ۱۶ سال اجباری می‌باشد (سال اول تا سال نهم یا دهم). این ۱۳ سال آموزش در مدارس به ۳ دوره تقسیم می‌شود:

  • دوره‌ی ابتدایی که مدت آن ۷ یا ۸ سال بوده و از مهدکودک یا پیش دبستانی در ۶ یا ۷ سالگی آغاز می‌شود.
  • دوره‌ی متوسطه که به مدت ۳ یا ۴ سال بوده و در سنین ۷ تا ۱۰ یا ۸ تا ۱۰ سالگی می‌باشد.
  • سال یازدهم و دوازدهم دوره‌ی متوسطه
  • دوره‌ی آموزشی سوم

  این دوره به تحصیلات عالی دانشگاهی یا تحصیل در استرالیا بوسیله موسسات آموزش فنی اطلاق می‌شود.

 • زبان مورد استفاده در دانشگاه‌ها

  زبان انگلیسی زبان رسمی استرالیا بوده و زبان اصلی در نظام آموزشی آن محسوب می‌شود. اما بسیاری از موسسات آموزشی دوره‌های تحصیلی دوزبانه یا دوره‌هایی به زبان‌های دیگر نیز ارائه می‌کنند.

 • چارچوب شرایط استرالیا (Australian Qualifications Framework)

  وجه تمایز نظام آموزشی استرالیا با سایر کشورها مجموعه‌ی سیاست‌ها و قوانین تحصیلات در این کشور است که تحت عنوان AQF شناخته می‌شود. AQF تمام شرایط مورد نیاز تحصیلات عالی، آموزش فنی و همچنین پایان تحصیلات دبیرستان را پوشش می‌دهد. در سیستم AQF، ۱۰ سطح تحصیلی مختص تحصیل در استرالیا مشخص شده‌است  که بالاترین سطح آن مدرک دکترا و بالاتر می‌باشد. این سیستم همچنین شرایط مورد نیاز تحصیلات مدرسه، موسسات آموزش فنی و آموزش عالی دانشگاهی در درون یک سیستم جای داده شده‌است. این امر به متقاضیان این امکان را می‌دهد که  با توجه به شرایط ویزای دانشجویی خود،  به راحتی از یک مقطع تحصیلی به مقطع بعدی  و از یک موسسه‌ی آموزشی به موسسه‌ای دیگر انتقال یابند. همچنین این سیستم تحصیل در استرالیا شرایط کاری انعطاف‌پذیری را فراهم می‌آورد. تمام شرایط موجود در این سیستم به دانشجویان کمک می‌کند که برای تحصیلات بیشتر و کارکردن آمادگی بیشتری کسب کنند.

  اگر شما در این سیستم مشغول به تحصیل در استرالیا هستید، می‌توانید مطمئن باشید که موسسه‌ی آموزشی شما دارای از نظر دولتی معتبر بوده و مدرک تحصیلی شما  نیز معتبر خواهد بود.

  موسسات AFQ  در همه‌‌ی نقاط استرالیا  و نیز در همه‌ی نقاط جهان به هم مرتبط بوده و این امکان وجود دارد که دانشجویان در درون این سیستم به آسانی، موسسات و دوره‌های تحصیلی خود را تغییر دهند.

 • آموزش عالی در دانشگاه‌های استرالیا

  در دانشگا‌ه‌های استرالیا ۳ مقطع تحصیلی اصلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. در این کشور دانشجویان می‌توانند در یک برنامه‌ی تحصیلی کارشناسی دو رشته‌ای مشغول به تحصیل شوند و در نهایت دو مدرک کارشناسی کسب کنند. مدارک دو رشته‌ای اغلب در رشته‌های هنر، بازرگانی، حقوق و علوم رواج دارند.

  موسسات آموزشی استرالیا دوره‌ها و رشته‌های متنوعی مانند علوم پایه، مدیریت و بازرگانی، علوم انسانی، رشته‌های مهندسی، حقوق و علوم پزشکی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. دانشگاه‌های استرالیا در رشته‌های مهندسی، تکنولوژی، پزشکی، علوم زیستی، حسابداری و امور مالی جزو بهترین دانشگاه‌های سراسر جهان محسوب می‌شوند.

  استرالیا دارای ۴۳ دانشگاه می‌باشد. (۴۰ دانشگاه استرالیایی، ۲ دانشگاه بین‌المللی و یک دانشگاه خصوصی تخصصی). علاوه بر این دانشگاه‌ها، در استرالیا موسسات آموزشی دیگری نیز به ارائه‌ی دوره‌های آموزش عالی می‌پردازند.

 • بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا

  دانشگاه‌های استرالیا، بورسیه‌ها، کمک هزینه‌ها و اعتبارات پژوهشی بسیاری را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند. این بورسیه‌ها توسط دولت استرالیا، موسسات آموزشی و تعدادی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی اهدا می‌شوند که بسیاری از آن‌ها مختص تمام دانشجویان بین المللی می‌باشد اما شرایط مورد نیاز  و جزییات بورسیه استرالیا توسط هر یک از دانشگاه‌ها و موسسات تعیین می‌شود. متقاضیان بورسیه تحصیلی دراسترالیا پس از جستجوی رشته و دوره‌ی تحصیلی و یافتن بورسیه‌های مربوط به آن‌ها، برای کسب اطلاعات بیشتر باید با موسسه یا دانشگاه مربوطه تماس حاصل نمایند.

دوره‌های آمادگی برای دانشگاه (Foundation Studies)

اگر شما واجد شرایط تحصیل در استرالیا در قالب هیچ‌یک از دوره‌ها‌ی آموزشی در دانشگاه‌های استرالیا نیستید، جای نگرانی نیست. زیرا روش‌های دیگری برای آماده شدن برای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا وجود دارد.   این روش‌ها شامل تحصیل در مدارس استرالیا، شرکت در دوره‌های انگلیسی و یا تحصیل در دوره‌های آموزش فنی می‌باشند.  همچنین با توجه به تحصیلات قبلی و رشته‌ی تحصیلی مورد نظرتان، می‌توانید در یکی از دبیرستان‌ها یا موسسات تحصیلات Foundation ثبت نام نمایید و سپس در دانشگاه در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل شوید.

دوره‌ی Foundation در واقع یک دوره‌ی تحصیلی فشرده‌ی یک ساله است که مهارت‌های لازم برای ورود به دور‌ه‌های کارشناسی در دانشگاه را به شما آموزش می‌دهد. این دوره‌ها معمولاً به دو رشته‌ی بازرگانی و علوم تقسیم شده و شامل دروس اجباری و اختیاری می‌باشند. معمولاً آموزش زبان انگلیسی هم شامل این دوره‌ها می‌شود.

بسیاری از مدارس، موسسات آموزش فنی و همچنین دانشگاه‌ها این دوره‌ها را ارائه می‌دهند. ویژگی مشترک این دوره‌ها این است که با شرکت در این دوره‌ها، دانشگاه یا موسسه‌ی آموزشی، با فرض اینکه شما دوره را با موفقیت پشت سر خواهید گذاشت، برای شما در مقطع کارشناسی جایگاهی در نظر خواهد گرفت.

پیشنهاد ویژه

تعیین سطح و مشاوره رایگان

 برای اطلاع دقیق از سطح زبان خود ضمن شرکت در آزمون  تعیین سطح رایگان و یا آزمون ماک آیلتس با تکمیل اطلاعات زیر منتظر تماس کارشناسان ما باشید

ما هم از هرزنامه و مزاحمت بیزاریم پس مطمئن باشید اطلاعات شما پیش ما محفوظ می‌ماند