به روز رسانی های مهم آزمون پی‌تی‌ای آکادمیک Academic PTE 2018

موسسه Pearson PTE به طور مداوم در حال تغییر آزمون پی تی ای است و  با این حال بسیاری از ما از این تغییرات آگاه نیستیم. یکی از این تغییرات اکنون اتفاق افتاده است. در این مقاله ما به جدیدترین تغییرات ایجاد شده در این آزمون اشاره می کنیم و به سوالات مرتبط پاسخ خواهیم گفت.
چه چیزی تغییر کرده است؟
چه چیزهای بروز رسانی شده اند؟
چرا این تغییرات در آزمون پی تی ای اعمال گشته اند؟
این تغییرات چگونه بر شما تاثیر می گذارند؟
سال گذشته در ماه مارس آزمون پی تی ای با چندین تغییر برگزار شد. همچنین، امسال نیز این آزمون با تغییراتی همراه بود. در اینجا نگاهی به این تغییرات و چگونگی تاثیر آنها بر شما خواهیم انداخت.

در سال گذشته چه تغییراتی در آزمون آکادمیک پی تی ای اعمال شد؟

در آزمون سال گذشته هیچ چیزی در رابطه با الگوی آزمون تغییر نکرد. اگر چنین شایعه ای مبنی بر تغییر الگوی آزمون پی تی ای شنیده اید، ما به شما این اطمینان را می دهیم که همچنین تغییری ایجاد نگشته است. اگر بخواهیم منطقی باشیم غیر ممکن خواهد بود که در آزمون پی تی ای تنها ۴ سوال essay writing از شما پرسیده شود و به شما 80 دقیقه جهت پاسخ دادن به سوالات (آن هم تنها سوالات رایتینگ) داده شود.
واقعیت این است که آزمون آکادمیک پی تی ای هنوز شامل ۲۰ تسک است و هر چهار مهارت کلیدی اسپیکینگ، رایتینگ، ریدینگ و لیسنینگ (با این ترتیب) مورد سنجش قرار می گیرند.

دقیقا چه چیزی بروز شده است؟

مساله این است که در آزمون پی تی ای سوالات تازه ای به بانک سوالات آزمون اضافه شده اند و شما دیگر سوالات قدیمی را در آزمون های پیش رو نخواهید دید.

بیشترین تأثیر بر چه کسانی اعمال می شود؟

کسانی که عادت به حفظ کردن پاسخ ها دارند جرء کسانی هستند که بیشتر تحت تاثیر این تغییرات قرار می گیرند. بگذارید در همین ابتدا بهترین نکته را در آزمون پی تی ای یادآور شویم: “هیچ گاه در صدد حفظ کردن سوالات و پاسخ هایشان نباشید”. آنچه که در اینجا حائز اهمیت است فهم زمینه ی (context) سوالات می باشد. اگر سعی در کسب نمره 90 (و بیشتر) دارید، باید آنچه که سوال از شما می طلبد را درک نمایید.
به هیچ عنوان سوالات و پاسخ هایشان را حفظ نکنید. حفظ کردن سوالات و پاسخ ها بدترین شیوه برای تضعیف عملکردتان است.
اکنون که می دانید قضیه از چه قرار است، بگذارید به طور مستقیم به تغییرات و موارد اضافه شده بپردازیم.

اسپیکینگ

بلند خوانی (Read Aloud)

تسک اول بخش اسپیکینگ و درحقیقت در کل آزمون پی تی ای “بلند خوانی” است. آزمون پی تی ای سوالات جدید را اضافه نموده و کلمات دشوارتری در این سوالات گنجانده شده اند. از آنجایی که در این نوع سوالات مهارت های اسپیکینگ و ریدینگ با هم ادغام می شوند، پس غافلگیر نشوید اگر تعداد زیادی از این کلمات دشوار را در این بخش از آزمون اسپیکینگ مشاهده نمودید.

اگر می خواهید در این بخش عملکرد قابل قبولی داشته باشید شروع به خواندن متن های آکادمیک از حوزه های دانشگاهی متفاوت نمایید و تلفظ صحیح کلمات آکادمیک طولانی و دشوار را بیاموزید. از آنجایی که این قسمت از آزمون در نمره اسپیکینگ شما تاثیر فراوانی دارد آنرا جدی بگیرید. به علاوه، همانطور که گفته شد، این اولین تسک آزمون پی تی ای محسوب می شود، بنابراین بهتر است از همان ابتدا با اعتماد به نفسی بالا آزمون خود را شروع کنید و برای این کار نیاز به عملکردی مناسب در این بخش دارید.

تکرار جمله (Repeat Sentence)

تسک دومی که تغییرات در آن مشاهده شده است بخش “تکرار جمله” می باشد. از چند ماه گذشته مشخص شده که سوالات بخش تکرار جمله کمی هوشمندانه تر (tricky) طرح شده اند؛ بدین معنا که در هنگام تکرار جملات اغلب با اصطلاحات و کلمات علمی تر روبرو خواهید بود. تغییر دیگری که در این بخش رخ داده مربوط به طول جملات و سرعت پخش جملات گفتاری است. جملات این بخش از نظر طول، نسبت به گذشته، کمی طولانی تر هستند و سرعت بیان آنها نیز بالاتر رفته است. از آنجایی که ممکن است در بیان جملات با سرعت بالا کلمات ناواضح تر بیان شوند، برای افرادی که زبان مادری‌شان انگلیسی نیست، این بخش کمی دشوار می نماید.

بنابراین بهتر است جهت توسعه مهارت لیسنینگ خود را به گوش دادن به برنامه ها و پروگرام های علی مانند تد تاکس (TED Talks) مستند های علمی، شبکه های علمی، مستند های شبکه BBC و منابعی از این دست عادت دهید. به هر حال، در این بخش نیز مهارت های اسپیکینگ و لیسنینگ ادغام گشته و نمره هر دو را تحت تأثیر قرار دارند.

بازگویی سخنرانی (Re-tell Lecture)

یکی دیگر از بخش های که تغییرات جدید در آن اعمال گشته بخش “بازگویی سخنرانی” است. بسیاری از از کسانی که درصدد کسب نمره ای بالا در این قسمت بودند، به حفظ سوالات و پاسخ هایشان می پرداختند. اما در آزمون اخیر پی تی ای سوالات جدیدی به این بخش اضافه شده است برای این افراد مشکلاتی را به وجود آورده است.

در اینجا توجه کردن به فایل صوتی بسیار از اهمیت برخوردار است. چرا که محتوای شما بسیار مهم است. از آنجایی که در این بخش نیز مهارت های اسپیکینگ و لیسنینگ با هم ترکیب گشته اند، اگر نمره محتوی شما پایین باشد، لزوما نمره لیسنینگ شما نیز پایین خواهد بود. به یاد داشته باشید که در این بخش حدود 3-4 سوال از این نوع ارائه خواهند شد.

برای اینکه اجازه ندهید نمره لیسنینگ شما پایین بیاید بهتر است در این بخش عملکرد خوبی از خود نشان دهید. این بخش در گذشته حاوی تعدادی سوال بود که در آن تصویری همراه با یک فایل صوتی و یا ویدئویی ارائه میشد؛ الگوی اصلی سوالات اکنون نیز به همان شکل است.

توصیف عکس و پاسخ دادن به سوالات کوتاه (Describe Image and Answer Short Questions)

تا آنجا که سوالاتت توصیف عکس مد نظر است، دریافته ایم که آزمون پی تی ای هر ساله به صورت دوره ای در این بخش سوالات جدیدی را معرفی می کند. بنابراین، تغییرات این بخش مسئله ای غیر معمولی نیست. بیاد داشته باشید که برای پاسخ دهی به  سوالات این قسمت از آزمون پی تی ای شما باید بر توانایی های شفاهی (Oral Fluency) خود تکیه کنید.

در بخش پاسخ به سوالات کوتاه نیز تغییرات چندانی مشهود نیست. در این قسمت، همچون گذشته، سوالات عکس محور، ویدئو کلیپ و یا گیف های کوچک به عنوان سوال از شما پرسیده خواهند شد.

 رایتینگ

بر هیچ یک از شرکت کنندگان آزمون پی تی ای پوشیده نیست که در آزمون رایتینگ پی تی ای مجموعه ای از سوالات، چه سوالات essay و چه سوالات summary در حال تکرار شدن هستند. تکرار پذیری سوالات این بخش از آزمون باعث شده که تعدادی از شرکت کنندگان سعی در حفظ قالبها و یا پاسخ های مشخص نمایند که یکی از بدترین اقدامات انجام شده توسط این گروه از شرکت کنندگان است.

خلاصه کردن متن نوشتاری (Summarize Written Text)

از آنجایی که در این بخش شما ابتدا متن مورد نظر را می خوانید و سپس به نوشتن خلاصه ای از آن می پردازید، بنابراین، این قسمت از آزمون مهارت های ریدینگ و رایتینگ را با هم ادغام می کند. تا کنون سوالات متعددی به این بخش اضافه شده و در آینده نیز انتظار می شود همین روند را پیش رو داشته باشیم. نکته این است که “محتوی دارای اهمیت است”. اما چرا؟ زیرا اگر شما نتوانید محتوای مناسبی بنویسید، این بدان معنی است که در وهله اول نتوانسته اید متن را خوب بخوانید پش این ناتوانی، متعاقبا، محتوای شما را تحت تاثیر قرار داده است.

نوشتن مقاله (Write Essay)

تسک دو رایتینگ با عنوان “نوشتن مقاله” نیز بسیار تغییر کرده است. حدود 30 مقاله جدید به این بخش اضافه شده اند. در گذشته حدود 35-40 مقاله در این آزمون وجود داشت و اکنون 30 عنوان دیگر نیز به آنها اضافه شده است.

بنابراین، اگر کسانی به شما پیشنهاد دادن که به حفظ قالبها و یا کل مقاله بپردازید، یک نه قاطع به آنها بگویید. هیچ گاه محتوای مقالات را حفظ نکنید. با بکارگیری نکاتی همچون درک ساختار، طریقه خوب نوشتن، استفاده از دستور زبان، مشخص نمودن، یادآوری و اصلاح اشتباهات و و بررسی نهایی می توانید مهارت رایتینگ خود را تقویت بخشید. به یاد داشته باشید که هیچ راه میانبری برای بهبود مهارت رایتینگ وجود ندارد و همه ی راه های میانبر به فاجعه ختم می شوند.

پی نوشت: “همیشه رایتینگ خود را در انتها بررسی نمایید”

ریدینگ

به طور کلی، در این ماژول چندین سوال جدید اضافه شده است. مشکل کار اینجا نیز این است که بسیاری از شرکت کنندگان پاسخ های خود را حفظ می کنند. اگر نتوانید این مفهوم را درک کنید، شما در معرض خطر بزرگ عدم کسب نمره لازم خواهید بود.

برای موفقیت در این بخش، شما باید ابتدا نکات پایه ای زبان انگلیسی و نحوه ی بکارگیری آنها را بدانید. گرامر و واژگان محورهای اصلی زبان انگلیسی می باشند. لحظه ای که شما شروع به تفسیر و دانستن این موضوع می کنید، شروع به درک آن خواهید کرد و نیمی از نبرد را پیروز خواهید شد.

تکنیک ها و نکات را بیاموزید و آنها را به کار گیرید. این کار نه تنها به شما در درک عمیق زبان کمک می کند، بلکه پس از آموختن آن شروع به لذت بردن از زبان خواهید نمود و هرچه بیشتر از آزمون لذت ببرید نمره بالاتری به دست خواهید آورد. بخاطر داشته باشید که حفظ تمرکز در آزمون بسیار حیاتی است.

لیسنینگ

خلاصه متن گفتاری (Summarize spoken test)

اولین تسک این ماجول “خلاصه متن گفتاری است” که با تغییراتی همراه بوده و سوالاتی بدان اضافه شده است. این تسک بسیار مشابه خلاصه متن نوشتاری است. اگر شما یکی از افرادی هستید که به حفظ کردن مطالب عادت دارید باید اذعان کنیم که در رویارویی با سوالات جدید مشکلات زیادی پیش رو خواهید داشت. عدم آگاهی کافی در نوشتن جملات صحیح بخشی از زمان شما و در نهایت قسمت عمده ای از نمره تان را می گیرد.

در این تسک محتوا از اهمیت برخوردار است. اگر محتوای شما مناسب نباشد، بنابراین، نمره محتوایتان پایین خواهد بود و متعاقبا نمره لیسنینگتان تحت تاثیر قرار می گیرد. بهترین نکته برای این بخش حرفه ای شدن در نکته برداری است.

نوشتن املا Write from Dictation

در این بخش از لیسنینگ نیز سوالات جدید معرفی شده است. اما، این سوالات، سوالات آسانی به نظر می رسند. با این حال، گاها، همانند سوالات بازگویی سخنرانی، سرعت پخش فایل صوتی می تواند بالا باشد و کلمات کمی ناواضح باشند.

راه حلی ساده در این بخش شامل تمرین کردن با فایل های صوتی با سرعت بالا و تلفظ ناواضح تر است. تمرین با این نوع فایل های صوتی به تمرکز مغز شما به به طور اتوماتیک بر سرعت و آهنگ (tone) فایل ها متمرکز می کند. این تسک با مهارت نوشتن ترکیب شده و بنابراین نمره های بخش رایتینگ شما تحت تاثیر این بخش قرار خواهند گرفت.

جدیدترین تغییرات آزمون پی تی ای آکادمیک در سال 2018
محبوبیت نوشته:5 - کل آراء:1
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *