منابع تقویت مهارت Listening آیلتس در اینترنت

چگونه از اینترنت برای تقویت مهارت شنیداری خود در آزمون آیلتس کمک بگیریم؟ (سطح intermediate و بالاتر)

عمدتا در بخش شنیداری آزمون آیلتس (Listening) توانایی زبان آموز در تشخیص و فهم جزئیات مطلب سنجیده می‌شود و نه دیدگاهی کلی درباره مطلبی که شنیده است. در نتیجه به خاطر داشته باشید که شما باید مهارت کافی در “تشخیص و به یادآوری جزئیات” از میان مطالبی که شنیده اید را داشته باشید. با توجه دسترسی آسان به اینترنت در این روزها، در کنار آموزش کلاسیک می‌توان از این منبع نامحدود در جهت بهبود مهارت‌های لازم از جمله مهارت شنیداری در آزمون آیلتس بهره برد. گوش کردن به پادکست‌های مختلف به شما کمک می‌کند که مهارت خود در شنیدن را افزایش دهید و بتوانید جزییات بیشتری را از مطلب به خاطر بسپارید. در این مطلب سعی داریم منابع مفید کمکی برای بهبود مهارت listening در آزمون آیلتس را به شما معرفی کنیم تا به عنوان تمرین بتوانید از آنها به نحو احسن در جهت  تقویت مهارت Listening آیلتس استفاده نمایید.

کارهایی که هر روز خودتان می‌توانید برای بهبود مهارت شنیداری انجام دهید

  • سعی کنید هر روز به مطلبی کوتاه گوش دهید. به محتوای کلی مطلب و همچنین به نحوه ی بیان آن نیز توجه کنید. به لغات و گرامر به کار رفته دقت کنید و بهتر است به مطالبی که توسط انگلیسی زبان‌ها برای انگلیسی زبان‌ها گفته شده است گوش کنید. اخبار و یا مناظره‌ها بسیار مناسب هستند. سعی کنید فقط صدا را بدون نگاه به تصویر گوش دهید تا در درک مطلب و جزئیاتش از نشانه‌های بصری کمکی نگیرید.
  • به طیف گسترده‌ای از انواع listening گوش دهید. مطالبی که در آن یک نفر صحبت می‌کند یا گفتگوها و سخنرانی‌ها.  به یاد داشته باشید که در آزمون آیلتس چهار نوع مکالمه وجود دارد. سایت بی بی سی و سایر سایت‌های خبری، سرگرمی و سایت‌های دانشگاه‌ها (برای گوش دادن به سخنرانی اساتید) منبع بسیارمناسبی برای یافتن نمونه‌های شنیداری هستند. برای مثال در اینجا پادکسب‌های جالب و متنوعی از BBC هست که به شما کمک می‌کند:
پادکست آیلتس
  • برخی از سایت‌های آموزش آنلاین آیلتس، لیسنینگ‌هایی رایگان برای تمرین ارائه می‌دهند که می‌توان از آن برای  تقویت مهارت Listening آیلتس بهره برد. به عنوان مثال می‌توانید متریال شنیداری برای آزمون آیلتس را از سایت examenglish دریافت کنید:
  • در گوگل موضوعی خاص را جستجو کنید. از این طریق با یک تیر دو نشان می‌زنید. یکی کسب اطلاعات درباره موضوعات مختلف که ممکن است در نوشتار (writing) یا گفتار (speaking) نیز مطرح شوند و دیگری تقویت مهارت شنیداری. برای مثال ‘environment podcast’ را در گوگل جستجو کنید و ببینید جستجوی شما چه نتایجی در بر دارد. به عنوان نمونه نتایج زیر از جستجوی من به دست آمد:
  • سعی کنید همانطور که گوش می‌دهید یادداشت برداری کنید. یادداشت برداری مهارتی بسیار مفید در آزمون آیلتس است که زمانی که سوالی را جا انداختید به کمک شما خواهد آمد. برخی از سایت‌ها متن مطلب ارائه شده را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند که به وسیله آن می‌توانید یادداشت‌های خود را بازبینی کرده و تطابق دهید.

هر چه بیشتر تمرین کنید بهتر نتیجه می‌گیرید. فراموش نکنید که اینترنت یادگیری زبان انگلیسی را بسیار ساده‌تر از گذشته کرده است.

منابع تقویت مهارت Listening آیلتس در اینترنت
محبوبیت نوشته:5 - کل آراء:1
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *