تندخوانی یا Skimming چیست و چه فایده‌ای دارد؟

تندخوانی یکی از مهارت‌هایی است که نه تنها درک مطلب شما را بهتر می‌کند، بلکه مدت زمان خواندن شما را کاهش می‌دهد. بسیاری از محققین تندخوانی را برابر با skimming می‌دانند. تکنیک تندخوانی یا skimming ابزار کارآمدی در پیش‌خوانی و مرور یک متن و همچنین یافتن اطلاعات موردنظر در متن است.

کلمات را بصورت گروهی بخوانید.

خواندن متن به صورت کلمه به کلمه، سرعت شما را کاهش می‌دهد. بهتر است عادت کنید که کلمات را بصورت گروهی بخوانید. برای شروع سعی کنید کلمات را در گروه‌های ۳ تا ۴ تایی بخوانید. سپس تمرین کنید که با یک نگاه یک خط را خوانده باشید. به کلماتی دقت کنید که حاوی اطلاعات اصلی جمله هستند مثل اسم‌ها و فعل‌ها و به حروف اضافه و حروف تعریف توجه نکنید.

از انگشت اشاره‌تان استفاده کنید.

از انگشت اشاره‌تان در حین خواندن استفاده کنید. مثل اینکه دارید زیر متن خط میکشید، حرکت دستتان را با همان سرعتی که می‌خوانید تنظیم کنید. حتی می‌توانید سرعت حرکت دستتان را بالاتر ببرید. به جای انگشت اشاره می‌توانید از مداد یا خودکار نیز استفاده کنید.

کلمات کلیدی را اسکن کنید.

Scanning یکی از راه‌های پاسخ دادن به سوال‌ها بدون خواندن کل متن است. اگر قبل از پاسخ دادن بدانید که به دنبال چه کلمه‌ای هستید (اسم خاص، تاریخ، عدد، کلمه خاص) به راحتی و بدون خواندن بخش زیادی از متن، می‌توانید آن را پیدا کنید. برای اسکن کردن، ابتدا کلمه‌ای را که به دنبال آن هستید را تصویرسازی کنید سپس چشم خود را به سرعت روی متن حرکت دهید تا اینکه کلمه مورنظر را بیابید. بهتر است از انگشت اشاره یا خودکار رنگی استفاده کنید.

متن را گروه‌بندی کنید.

وقفه در حین خواندن یک متن، یکی از دلایل کندخوانی است. بعضی مواقع برای درک متن، خواندن را متوقف می‌کنیم. حتی ممکن است به عقب برگردیم و دوباره خوانی کنیم. برای تقویت تند خوانی، بهتر است بعد از هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یا هر بخش یا هر فصل، یک مکث برای تامل روی مطلبی که خوانده اید داشته باشید. برای چک کردن درک خود از مطلب، بهتر است پس از پایان هر قسمت خلاصه‌نویسی کنید یا اینکه برای کسی توضیح دهید. این روش نه تنها به درک مطلب شما کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود که اطلاعات را بهتر بخاطر بسپارید.

زمان‌گیری کنید.

ابتدا ساعت را برای ۱۵ دقیقه تنظیم کنید. پس از اتمام وقت، ببینید چند پاراگراف یا چند صفحه خوانده‌اید (لغات را نشمارید). رکورد خود را ثبت کنید (مثلا ۶.۵ صفحه در ۱۵ دقیقه) سپس درک مطلب خود را بسنجید. هرچه از متن متوجه شده‌اید را برای خود بازگو کنید. دفعات بعد همین مراحل را تکرار کنید و سعی کنید تندتر خوانده و رکورد قبلی را بشکنید. این تکنیک را هر روز انجام دهید.

فرانک زمانی

فرانک زمانی

مدرس آیلتس

چگونه مهارت تندخوانی یا skimming را تقویت کنیم؟
محبوبیت نوشته:4.3 - کل آراء:3
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *