از آنجایی که هنوز آزمون آیلتس بر مبنای کامپیوتر برگزار نمی شود، خوشبختانه یا متاسفانه عوامل و عواطف انسانی در نمره دهی مهارت اسپیکینگ تاثیر دارند. هر انسانی بعد رفتاری و شخصیتی منحصر به فرد خود را دارد و ممتحن‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. هر چند نمی توان در همان برخورد اول به سبک رفتاری ممتحن پی برد و قاعدتا و از دید حرفه ای نباید عوامل شخصی را در نمره دهی لحاظ کنند، اما چند روش برای استفاده بهینه از این عامل انسانی دارای عاطفه! وجود دارد که می توانند کمک کننده باشند.

جلسه اسپیکینگ آیلتس

 

برخورد اول

لطفا با لبخند وارد شوید. ظاهر شما به احتمال زیاد در یاد ممتحن ثبت خواهد شد. پس بخندید تا ممتحن به روی شما بخندد! مطمئنم هنگام ورود از عباراتی مانند صبح/ظهر بخیر هم استفاده خواهید کرد و شیک ترین لباس خود را خواهید پوشید و آراسته وارد اتاق خواهید شد. غیر از این است؟

پس از نشستن

اصولا شما هر چقدر هم که در زبان انگلیسی مهارت داشته باشید، جو اتاق آزمون، فضای احتمالا ناآشنا و ممتحنی که ممکن است لهجه ای نا آشنا برای شما داشته باشد، شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. استرس اصلا چیز بدی نیست. اتفاقا اگر در ظاهر کمی خود را مضطرب نشان دهید شاید بد هم نباشد چون ممتحن دست دوستی به سوی شما دراز خواهد کرد و کمک می کند استرس خود را کنار بگذارید. یادتان باشد با زبان بدن (لبخند و حرکت چشمها به نشانه تشکر) به او نشان دهید که متوجه کمک او هستید و از این بابت از او سپاسگزار هستید. ولی اگر نشان دهید که اصلا آزمون برایتان اهمیتی ندارد، چطور انتظار دارید که برای ممتحن اهمیت داشته باشد؟ لطفا به در و دیوار و میز و … خیره نشوید، شما در حال مکالمه با یک انسان هستید نه کامپیوتر،پس لطفا هر از گاهی ارتباط چشمی برقرار کنید.

پس از برخواستن

لطفا ممتحن را بازخواست نکنید. نمره خود را از او نپرسید، شما باید با رفتارتان که سرشار از متانت است نشان دهید که به نمره نیاز دارید و پرسیدن عبارت هایی مانند: “ببخشید من چند میشم؟” به هیچ عنوان کمک کننده نخواهند بود. با لبخند بر لب، از او تشکر کنید و حتما در ثانیه های آخر ارتباط چشمی مداوم و البته نه آزار دهنده با او داشته باشید.

نویسنده: وحید منصوری

مدرس آیلتس

در جلسه اسپیکینگ آیلتس چگونه رفتار کنیم؟
محبوبیت نوشته:4.8 - کل آراء:59
4 پاسخ
 1. مسعود
  مسعود says:

  عذر میخام من مشهدی ام . چطور میتونم با موسسه شما کلاس خصوصی مکالمه یا آیلتس بردارم ؟ آیا به صورت مجازی میتونین یا باید حتمن بیام تهران؟

  پاسخ
  • کالج آریام
   کالج آریام says:

   سلام و درود بر شما
   فعلا فقط بصورت حضوری و در تهران میتونیم در خدمت شما باشیم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *