چگونه سرعت حل سؤالات ریدینگ آیلتس را در آزمون آیلتس افزایش دهیم؟

هنگام آزمون آیلتس شما مجبور به خواندن حدود ۹۰۰ کلمه هستید! پاسخ دادن به ۴۰ سؤال به زبان خارجی در مدت ۶۰ دقیقه امری غیرممکن به نظر میرسد اما راهکارها و تکنیک هایی برای بالا بردن سرعت خواندن وجود دارند که به شما کمک میکنند تا زمان را مدیریت کنید.

بسیاری از داوطلبین آزمون آیلتس به خاطر سرعت پایین خواندن مطالب و آشنا نبودن با تکنیک های پاسخ گویی فرصت کافی برای جواب دادن به تمامی سؤالات ریدینگ آیلتس  را پیدا نمیکنند. اکثر زبان آموزان به دلایل زیر سرعت پایینی در خواندن متن دارند:

  •  خواندن تک تک سؤالات ریدینگ آیلتس
  • توقف با دیدن لغاتی که با معانی آنها آشنایی ندارند.
  • تلاش برای فهم کامل تمامی کلمات و جملات آزمون آیلتس
  • تکرار و خواندن هر جمله برای چندمین بار
  • زمزمه کردن کلمات و جملات زیرلب هنگام آزمون آیلتس
  • فکر کردن بیش از اندازه به مفهوم و جزئیات

مانند تمامی مهارت های دیگر آزمون آیلتس  سریع خواندن در ریدینگ آیلتس نیز نیاز به تمرین دارد.وقتی بتوانید متن را سریع بخوانید میتوانید زمانی را برای چک کردن پاسخ های سؤالات ریدینگ آیلتس خود نگه دارید و با اعتماد به نفس بیشتری در جلسه آزمون آیلتس شرکت کنید‌. وقتی قبل از آزمون آیلتس متن های متعددی بخوانید، علاوه بر بالا بردن سرعت خود، سطح زبان خود را نیز بالا میبرید.

توانایی سریع خواندن در آزمون آیلتس اهمیت بالایی دارد اما تکنیک های ریدینگ آیلتس نیز حائز اهمیت هستند. سرعت بالا در خواندن مطالب گاهی مفید است اما گاهی مانع پاسخگویی صحیح به سؤالات آزمون آیلتس میشود. بنابراین باید بدانیم چه موقع سریع و چه موقع باید متن را آهسته و با جزئیات بخوانیم. به طور کلی وقتی به دنبال معنای کلی متن یا پیدا کردن کلمات و عبارات خاصی هستیم باید متن را سریع تر بخوانیم.

مغز ما نمیتواند کلمات را تک تک پردازش کند و به همین دلیل انها را در دسته های ۳-۵ تایی در نظر میگیرد که به آنها Chunk  گفته میشود. بنابراین بهتر است سعی کنیم به جای خواندن تک کلمات، آنها را در گروه هایی بخوانیم.

مثلا سعی کنید هر روز ۱۰تا ۳۰ دقیقه متن هایی را به این روش بخوانید. اگر معنای کلمه ای را متوجه نشدید خواندن را متوقف نکنید و روی یک کلمه تمرکز نکنید. تعداد کلماتی که در ۵ دقیقه میتوانید بخوانید را یادداشت کرده و بعد از دو هفته پیشرفت خود را ببینید!

نکته مهم برای ریدینگ آیلتس در آزمون آیلتس

نکته ی مثبت دیگر در این روش بهبود گرامر و لغات شماست، چون یاد میگیرید کلمات چطور در کنار یکدیگر قرار میگیرند و با الگوی نوشتاری و Collocation  ها اشنا میشوید که نه تنها برای ریدینگ  آیلتس بلکه برای اسپیکینگ آیلتس  و رایتینگ آیلتس  هم به شما کمک خواهند کرد.

نکات امتحانی برای آزمون آیلتس در ریدینگ آیلتس

شما نیازی به خواندن کل متن ندارید، بنابراین تنها بخش هایی که به سؤال مرتبط هستند را بخوانید.

اگر معنای کلمه ای را نمیدانید نگران نشوید. حتی افراد Native هم معنای تمامی کلمات را نمیدانند.

برای هر سؤال ۹۰ ثانیه وقت دارید. اما بعضی از سؤالات آسان تر هستند. پس سعی کنید سؤالات آسانتر را در مدت کوتاه تری پاسخ دهید و زمان را برای سؤالات بعد نگه دارید.

برای یک سؤال زمان زیادی صرف نکنید. بعضی از سؤالات آزمون آیلتس برای گرفتن نمرات  آیلتس7 ،  آیلتس 8 و آیلتس ۹ طراحی شده اند. پس سعی نکنید به تمامی سؤالات جواب دهید. اگر پیدا کردن جواب زمان زیادی میگیرد از آن بگذرید.
از عنوان متن و تصاویر استفاده کنید تا موضوع متن ریدینگ آیلتس را حدس بزنید.

اگر مایلید مهارت Reading آیلتس خود را طی ۱۰ جلسه و در کلاس خصوصی، تا حداکثر ۱.۵ نمره افزایش دهید، فرم زیر را پر کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند


فرم درخواست کلینیک آیلتس

میترا شکری

میترا شکری

مدرس آیلتس

نکات مهم ریدینگ (Reading) در آزمون آیلتس
محبوبیت نوشته:3.4 - کل آراء:9
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *