راهنمای جامع سؤال انتخاب کلمه حذف شده (Select Missing Word) در بخش لیسنینگ آزمون PTE آکادمیک

Select Missing words Listening

سوالات انتخاب کلمه ناپیدا یکی از انواع سوالات جالب آزمون لیسنینگ پی تی ای هستند. در این بخش فایل صوتی پخش خواهد شد که تعدادی از کلمات آن حذف شده اند. وظیفه شما انتخاب یکی از گزینه های موجود به عنوان پاسخ صحیح است.

پاسخگویی به این نوع سوالات نه تنها شما نیازمند درک آنچه در حال پخش است می شود بلکه شامل فهم زمینه کلی آن و انتخاب یکی از گزینه ها به عنوان پاسخ صحیح بر اساس زمینه کلی است. فهم واژگان، کاربرد جملات و گرامر انگلیسی نیز در پاسخگویی به این سوالات شما را یاری خواهند داد.

تعداد سوالات 2-3
نمره دهی متناظر با نمره دهی کلی لیسنینگ
نمره منفی ندارد
زمان پاسخگویی فایل صوتی پس از 7 ثانیه پخش خواهد شد. هیچ محدویت زمانی برای پاسخگویی به این نوع سوالات وجود ندارد. تذکر: زمان کلی آزمون لیسنینگ را در نظر بگیرید.

می توان این سوالات را به دو قسمت تقسیم نمود:

1) فهم فایل صوتی در حال پخش به ویژه جمله آخر و کلمات قبل از صدای بیپ (beep)،

2) انتخاب گزینه مناسب جهت جای گذاری در جای کلمه حذف شده.

یکی از چالش های آزمون لیسنینگ پی تی ای، مدیریت زمان است. بسیاری از شرکت کنندگان زمان کافی برای پاسخگویی به تمام سوالات را نخواهند یافت چرا که تمی توانند زمان را به درستی مدیریت کنند. با این حال، یکی از خوبی های سوالات انتخاب کلمه ناپیدا، سریع بودن آنهاست. در حالت کلی، شما یا پاسخ به سوال را می دانید یاخیر. گزینه صحیح را انتخاب نمایید و تسک بعدی را انجام دهید. اگر مطمناً جواب صحیح را می دانید، سریعا گزینه را انتخاب نمایید. در غیر اینصورت، زمان زیادی را صرف حدس زدن نکنید و محتمل ترین گزینه ها را انتخاب نمایید.

تذکر: حدس زدن گزینه مناسبی نیست با این حال در مواردی راه دیگری باقی نمی ماند.

موارد مورد سنجش در این بخش از آزمون لیسنینگ پی تی ای:

  1. تشخیص موضوع و ایده اصلی محتوا
  2. فهم واژگان آکادمیک انگلیسی و استنباط کلمات نا آشنا
  3. فهم معنای عینی و ضمنی کلمات و اطلاعات انتزاعی
  4. فهم ترتیب بندی اطلاعات
  5. فهم لهجه های مختلف زبان انگلیسی

نحوه پاسخگویی:

به فایل صوتی به ویژه بخش انتهایی آن به دقت گوش دهید. به محض پخش فایل صوتی سعی نمایید که مفهوم و تم کلی آنرا بفهمید. هر چه بیشتر به هنگام گوش دادن به فایل صوتی محتوای آنرا درک نمایید پاسخگویی به سوالات نیز راحتتر خواهد بود. به علاوه، نگاهی به بار پیشرونده (progressive bar) داشته باشید. هرچه بار به انتها نزدیکتر می شود تمرکزتان را بر روی محتوای فایل صوتی و جملات آخر بیشتر کنید. توجه داشته باشید که کلمات انتهایی فایل صوتی را از دست ندهید.

پس از آنکه اطلاعات مورد نظر را دریافت نمودید، حال به گزینه های موجود بپردازید و بهترین گزینه را انتخاب نمایید. سعی کنید تمام گزینه های مربوط را با توجه به کلمات آخر فایل صوتی در نظر بگیرید و بهترین گزینه را به عنوان پاسخ صحیح برگزینید. اگر گزینه ای معنای جمله آخر فایل صوتی را کامل می کند و با زمینه کلی فایل صوتی خوانایی دارد، می توانید اطمینان داشته باشید که گزینه مربوطه پاسخ به سوال است.

راهنمایی قبل از شروع فایل صوتی که ظاهر می شود را به دقت مطالعه نمایید چرا که به شما در آشنایی با موضوع فایل کمک خواهد کرد. اگر با موضوع اصلی فایل آشنایی داشته باشید، فهم کلی محتوای فایل بسیار راحتتر خواهد بود. راهنمای سوال مشابه به مثال زیر خواهد بود:

فایل صوتی حدودا 20-70 ثانیه به طول می انجامد و در انتها صدای بیپ را خواهید شنید. در این قسمت بین 3 تا 5 گزینه در اختیار خواهید داشت. توجه داشته باشید که تنها یکی از گزینه ها پاسخ صحیح به سوال است و همه گزینه ها از نظر گرامری صحیح می باشند. بنابراین معنا اینجا مرکز ثقل پاسخ صحیح است.

گزینه ای که انتخاب می کنید با رنگ زرد هایلایت خواهد شد. با کلیک چپ (left click) می توانید گزینه مورد نظر را انتخاب کنید و در صورت نیاز می توانید گزینه دیگر را با کلیک چپ کردن انتخاب نمایید.

نحوه نمره دهی:

شما برای هر پاسخ صحیح یک نمره دریافت خواهید کرد و در غیر این صورت نمره ای به پاسخ نادرست اختصاص داده نخواهد شد.

جهت بهبود توانایتان در پاسخگویی به این نوع سوالات لینک زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

https://pteacademicexam.com/pte-academic-listening-select-missing-word-practice-sample

سوال انتخاب کلمه ناپیدا در لیسنینگ آزمون پی تی ای
محبوبیت نوشته:4.7 - کل آراء:3
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *