کانادا که به کشور گل و یخ نیز شهرت دارد، از نظر زیبایی های طبیعی یکی از چشم نوازترین و الهام بخش ترین کشورهای جهان است. این کشور دارای برخی از زیباترین رشته کوه ها، فلات، مزارع کشاورزی، جنگل ها، دریاچه های کوچک و بزرگ، رودخانه های زیبا، پارک ملی و هزار پارک استانی می باشد. این کشور بعد از روسیه نخستین کشور جهان از نظر وسعت است و با جمعیتی کمتر از ۱۲۳۳ میلیون نفر دارای پاک ترین و خالص ترین هوا، آب و منابع طبیعی میباشد.

کانادا کشور مهاجران دارای یک جامعه چند فرهنگی است. پایتخت این کشور ،اتاوا ، چندملیتی ترین و بین المللی ترین شهر جهان می باشد. مانند دیگر کشور ها شرایط مهاجرت به کانادا مشخص و قابل بررسی هستند. از مهمترین شرایط مهاجرت به کانادا حضور فرهنگ های متنوع است که در صلح، آرامش و دوستی در کنار یکدیگر همزیستی انسانی و تعامل فرهنگی دارند.

کانادا از سال 2001-1992 میلادی به طور متوالی به عنوان بهترین کشور از نظر زندگی در جهان، از سوی سازمان ملل متحد شناخته شده است. در این گزینش معیارهایی از جمله کیفیت زندگی مردم، فرصت های آموزشی، میزان بیکاری، ضریب خشونت، شادزیستی، طول عمر و امید به زندگانی در نظر گرفته شده است.

سیستم آموزشی رایگان و فراگیر

کانادا حق تمامی کودکان مقیم در این کشور را برای آموزش رایگان، محترم شمرده و سیستم آموزشی رایگان و فراگیری از کودکستان تا پایان دبیرستان برای آنها فراهم آورده است تا بدون تبعیض مالی از آموزش مالی بهره مند گردندکه از مهمترین شرایط مهاجرت به کانادا می باشد. اجرا سیستم آموزش رایگان بر عهده دولت است و هزینه آن از طریق اخذ مالیات تامین می شود.

آموزش دانشگاهی نیز با تامین وام دانشجویی مناسب برای تمام متقاضیانی که خواستار تحصیلات دانشگاهی هستند فراهم است و دولت این کشور هزینه زندگی و شهریه را برای متقلضیان تامین می نماید. شهریه دانشگاه ها برای مهاجران دارای اقامت دائم تقریبا یک-چهارم شهریه معمول برای دانشجویان خارجی میباشد.

از دیگر شرایط مهاجرت به کانادا این است که تمامی  شهروندان کانادایی و افرد دارای اقامت دائم این کشور بدون محدودیت سنی میتوانند از تحصیلات عالی و یا دوره های آموزشی کوتاه و بلند مدت، بدون نگرانی از توان مالی، بهره مند شوند. این سیستم آموزش همگانی یکی از بهترین و کارآمدترین خدمات اجتماعی در جهان است.

خدمات بهداشتی رایگان و فراگیر

آیا شرایط مهاجرت به کانادا فقط در شرایط تحصیل در این کشور خلاصه می شود؟ مسلما نه!شهروندان و افراد مقیم کانادا از خدمات پزشکی، اعمال جراحی ضروری و داروی رایگان در تمامی بیمارستان های کانادا برای بیماران تامین می گردد. برای ویزیت پزشکان و انجام آزمایشهای پزشکی هزینه ای پرداخت نمی شود و آزمایش های سالیانه نیز رایگان است.

طرح خدمات بهداشت رایگان در جهان برای نخستین بار از طرف استاندار سابق ایالات ساسکاچوان کانادا مطرح گردید، همچنین بیمه رایگان خدمات بهداشتی نیز توسط یکی از استانداران اسبق همین ایالت مطرح شد و مورد پذیرش دولت مرکزی فدرال این کشور قرار گرفت.

صنعت و اقتصاد پیشرفته

کشور کانادا عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی و همچنین عضو گروه هشت که متشکل از کشورهای صنعتی دنیا می باشند، است و از میان این هشت کشور بالاترین رشد اقتصادی را دار است. از لحاظ درآمد سرانه نیز، این کشور در رده پانزدهم در میان تمام کشور های جهان قرار گرفته است.
اقتصاد کانادا به دلیل همسایگی و حجم بالای صادرات به ایالات متحده امریکا که بیشتر شامل گاز و نفت خام می باشد، بسیار متاثر از این کشور است، میزان تعاملات بازرگانی مابین این دو کشور از لحاظ مالی در مقام اول دنیا است. صنعت جهانگردی نیز نقش مهم و اساسی را در درآمد ملی کشور کانادا دارا است.