قدم به قدم با معیار «دامنه واژگان» در رایتینگ آیلتس

قسمت دوم

پیشتر در مورد اینکه  «چگونه دایره واژگان خود را گسترش دهیم؟» (بخش اول، بخش دوم، بخش سوم) و بخش نخست معیار “دایره واژگان” صحبت کردیم. در اینجا به صورت عمیق‌تر به معیار دامنه واژگان و اهمیت Collocation می‌پردازیم.

یکی از اشتباهات رایج زبان آموزان استفاده از لغاتی است که هیچگونه همنشینی با یکدیگر ندارند و به اصطلاح با هم کالوکیت (Collocate) نیستند. تعریف لغت کالوکیشین در دیکشنری این‌گونه است:
کلمات یا عباراتی که اغلب با هم بکار می‌روند بنحوی که برای اکثر مردم آشنا و کاربردی می‌باشند و معمولا در شرایط خاص از همنشین‌های خاص استفاده می‌شود.

به کمک دیکشنری‌‌های مختلف می‌توانید با این ترکیبات آشنا شده و از آنها در رایتینگ خود استفاده کنید. به عنوان نمونه در زیر چند مثال از کالوکیشن‌های مختلف کلمه MISTAKE را مشاهده می‌کنید:

make a mistake

اشتباه کردن

learn from your mistakes

یادگرفتن از اشتباهات

great/serious/terrible mistake

اشتباه بزرگ

common mistake

اشتباه رایج

همانطور که می‌بینید کلمه MISTAKE با همنشین‌های مربوط به خود استفاده می‌شود و بعنوان مثال شما هرگز نمی‌توانید از فعل DO برای اشتباه کردن استفاده کنید:

I did a terrible mistake. (incorrect)

I made a terrible mistake.  (correct)

چنانچه قبلا هم اشاره کرده بودیم، استفاده از واژگان دشوار نمره آور نبوده و کاربرد کالوکیشن‌های مناسب نظیر موارد بالا در کسب نمره بالا بسیار موثرتر هستند. یکی از منابع مناسب آشنایی با کالوکیشن‌‌ها کاربردی وبسایت دیکشنری Longman و اپلیکیشن لانگمن می‌باشد. با مراجعه به این سایت و جستجوی کلمه موردنظر می‌توانید Collocation های آن واژه را مشاهده نموده و با کاربرد هر یک آشنا شوید.


پیشنهاد مطالعه: معرفی و دانلود کتاب مشهور 1000 کالوکیشن انگلیسی


قدم به قدم با معیار دامنه واژگان در رایتینگ (قسمت دوم)
محبوبیت نوشته:5 - کل آراء:1
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *