تفکر انتقادی (Critical Thinking) چیست؟

تفکر انتقادی (Critical Thinking) از جمله مهارت‌هایی است که به صورت غیرمستقیم بر نمره شما در آزمون آیلتس تاثیر می‌گذارد. تفکر نقادانه به معنی توانایی اندیشیدن به شکل روشن و منطقی است، به صورتی که ارتباط منطقی و سازمان یافته بین ایده‌ها قابل درک باشد. سوالات در نظر گرفته شده در بخش سوم اسپیکینگ آیلتس، به طور خاص مربوط به این نوع از توانایی ذهنی می شود.

استفاده از تفکر انتقادی در آزمون اسپیکینگ ایلتس

سوالات بخش discussion و یا بخش سوم Speaking با سوالات بخش اول تفاوت محسوسی از لحاظ محتوا دارند. در سوالات بخش اول متقاضی نیاز چندانی به تحلیل و پرورش ایده های ذهنی ندارد در حالی که در بخش سوم فرد برای پاسخگویی بهتر نیاز دارد تا مهارت تفکر انتقادی بالایی داشته باشد. برای نمونه به این دو نوع سوال دقت کنید:

  1. How often do you watch TV?
  2. How do you think watching TV can affect children’s mental development?

در سوال اول متقاضی آزمون آیلتس مشکل چندانی نخواهد داشت و با دانش زبانی متوسط قادر خواهد بود به سوال پاسخ دهد. درحالی که در سوال دوم حتی با فرض دانش زبانی Upper-Intermediate یا Advanced ممکن است ایده های قابل توجهی راجع به موضوع سوال نداشته باشد و از دادن جواب مناسب باز بماند.
این موضوع دقیقا با مهارت تفکر انتقادی ارتباط پیدا می کند. طراحان سوالات آیلتس از متقاضیان انتظار دارند تا در زمینه های مختلف مطالعاتی داشته باشند. گرچه تفکر انتقادی مهارتی است که باید سنین پایین پرورش پیدا کند اما با آشنایی با موضوعات رایج در آیلتس و مطالعه و جستجوهای موردی می توان تا حدی برای تقویت این مهارت و بالا بردن نمره Speaking کمک کند.

نویسنده: محمد رضا افشاری

مدرس آیلتس

اهمیت مهارت تفکر انتقادی در آزمون آیلتس
محبوبیت نوشته:5 - کل آراء:1
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *