نمره دهی در رایتینگ آیلتس

IELTS Scoring, Writing

یکی از چالش های بزرگ شرکت کننده‌های آزمون بین المللی آیلتس بخش رایتینگ (writing) است. رایتینگ در کنار اسپیکینگ، یکی از دو مهارت تولیدی (Productive) آزمون آیلتس می‌باشد. این دو مهارت، در مقایسه با دو مهارت (Receptive) دیگر یعنی Reading و Listening، درجه سختی بیشتری برای متقاضیان آیلتس دارد. در این میان یکی از مشکلات بزرگی که برای متقاضیان آیلتس وجود دارد، کسب نمره بالای 6.5 در مهارت writing می باشد. متقاضیان آزمون آیلتس می بایست به یک سری نکات دقت کنند تا بتوانند آمادگی لازم برای کسب نمره 6.5 و یا بالاتر را داشته باشند. نکته اول اشراف به نوع تسک‌های بخش writing می‌باشد. بخش writing آیلتس از دو بخش یا  Task تشکیل شده است.ielts writing scoring - نمره دهی در رایتینگ - کالج آریام

تسک اول در آزمون Academic شامل یک گزارش یا Report با حداقل 150 کلمه، متشکل از یک چارت (Chart)، گراف (Graph)،  دیاگرام (Diagram) و یا جدول (Table) می‌باشد که می بایست در مدت زمان 20 دقیقه نوشته شود. این Task در آزمون General  معطوف به نوشتن یک نامه در فرمت Formal , Informal  و یا Semi-formal در همان قالب حداقل 150 کلمه ای خواهد بود.

در تسک دوم، شرکت کنندگان آزمون آیلتس ( (IELTS ملزم خواهند بود تا در مدت زمان 40 دقیقه یک مقاله (Discursive essay) با حداقل 250 کلمه بنویسند.

معیارهای نمره دهی در رایتینگ writing و یا Scoring criteria بر اساس چهار معیار خواهد بود.

 1. Task response or task achievement
 2. Coherence and cohesion
 3. Grammatical range and accuracy
 4. Lexical resource

شرکت کنندگان در آزمون آیلتس می‌بایست در هر کدام از این بخش‌ها عملکرد مطلوبی داشته باشند تا بتوانند نمره بالا در آزمون کسب کنند.

متقاضیان آزمون آیلتس می توانند در جدولی تحت عنوان (IELTS writing band descriptors (Public version از جزئیات هر کدام از این معیارها با خبر شوند و با در نظر گرفتن هر چهار فاکتور، نمره های رایتینگ writing خودشان را افزایش دهند.


حتما بخوانید! شیوه نمره دهی در آزمون آیلتس

نویسنده: محمد رضا افشاری

مدرس آیلتس

اگر مایلید نمره رایتینگ آیلتس شما در ۱۰ جلسه خصوصی تا ۱.۵ نمره افزایش یابد

از ما مشاوره رایگان بگیرید (۴۱۲۷۶-۰۲۱) و یا فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید

فرم درخواست کلینیک آیلتس

نکات کلیدی راجع به شیوه نمره دهی در رایتینگ آیلتس
محبوبیت نوشته:5 - کل آراء:1
3 پاسخ
 1. ليلا پارسا
  ليلا پارسا says:

  ممنون از مطالبارزشمندتون. من ساختار رو بلدم.
  مهم ترین مشکلم ایده پردازیه
  در جلسه خصوصی چه کمکی در این رابطه می تونید داشته باشید؟

  پاسخ
  • کالج آریام
   کالج آریام says:

   برای داشتن ایده های بهتر در آزمون آیلتس بهتر است سعی کنیم تا جایی که میتوانیم راجع به تاپیک های پر تکرار آزمون آیلتس در اسپیکینگ و رایتینگ مطالعه داشته باشیم و فکر کنیم. این تاپیک ها بیشتر از ۲۰ موضوع نیستند و آشنایی نسبی با هر کدام کمک زیادی در آیلتس به ما میکند. همچنین باید در نظام بخشیدن به ایده ها هم کار کنیم:
   Advertising, Environment, Shopping, Weather, Music, Towns and Cities, People (physical, appearance) People (personality, character), Clothes and Fashion, Accommodation, Books and films, Health, Work, Education, Food, Sport, Technology, Relationships, Holidays
   موفق باشید. محمدرضا افشاری (مدرس آیلتس)

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *