آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS) یا The International English Language Testing System که در ابتدا با نام (ELTS) شناخته می شد برای اولین بار در سال 1980 توسط دانشگاه کمبریج و British Council طراحی و برگزار شد. آزمونی با فرمت و ساختار مبتکرانه که انعکاسی از کاربرد زبان انگلیسی در دنیای واقعی بود و همین امر سبب تفاوت آشکار آن با سایر آزمون های مشابه بود.

در ابتدا تعداد شرکت کنندگان بسیار کم بود به نحوی که در سال 1981 تنها 4000 نفر در این آزمون شرکت کردند و این تعداد در سال 1985 به 10,000 نفر رسید. تا اینکه در سال 1989 با پیوستن موسسه (IDP) استرالیا این آزمون چهره ای بین المللی گرفت و نام (IELTS) با اضافه شدن کلمه (International) برای این آزمون انتخاب شد. آزمون با فرمت سنجش چهار مهارت اصلی برگزار می‌شد و هرساله با رشد 15 درصدی شرکت کنندگان همراه بود بطوریکه در سال 1995 تعداد 43,000 نفر در 210 مرکز آزمون در سراسر جهان در این فرآیند شرکت کردند.

این آزمون در چهار مرحله مورد بازبینی و ویرایش قرار گرفت و در نهایت به شکل کنونی و در سه مدل آیلتس آکادمیک، آیلتس جنرال و آیلتس لایف اسکیلز درآمد.

در حال حاضر این آزمون در بیش از 140 کشور جهان و بالغ بر 1000 مرکز آزمون برگزار می شود. در طول هر سال حدوداً 48 تاریخ متفاوت برای ثبت نام در این آزمون در نظر گرفته شده است که آزمون آکادمیک در تمامی این 48 تاریخ برگزار می‌گردد و آزمون جنرال در 24 تاریخ از کل 48 تاریخ برگزار می‌شود.

امروزه در جهان بطور متوسط حدود 202 میلیون آزمون برگزار می گردد که برای گرداندن آن درآمدی بالغ بر 440 میلیون دلار معادل حدوداً 290 میلیون پوند بهمراه دارد. این تنها درآمدش ناشی از برگزاری آزمون می‌باشد و طبق آمار ارائه شده از سوی دانشگاه کمبریج درآمد این مرکز در سال 2014 از محل شهریه آزمون آیلتس به انضمام درآمد حاصل از سایر خدمات ارزیابی و آموزشی مرتبط با این آزمون، بالغ بر 342 میلیون پوند بوده است که بخش اعظمی از درآمد آموزش و توسعه زبان انگلیسی در جهان می‌باشد.

بیش از 9000 دانشگاه، مرکز آموزش عالی و سازمان و نهاد غیر دولتی در جهان، این آزمون را بعنوان مرجع سنجش دانش زبانی قبول دارند و جهت ورود به این مراکز، داشتن مدرک آیلتس الزامیست.

پیش از ارائه آزمون آیلتس لایف اسکیلز، 76% از شرکت کنندگان متقاضی شرکت در آیلتس آکادمیک و 24% دیگر نیز داوطلب آیلتس جنرال بودند.