چگونه در رایتینگ آیلتس ، جملات پیچیده بنویسیم؟

باید در بخش رایتینگ آیلتس آزمون از جملات پیچیده استفاده کنیم!

یکی از اشتباهات رایج داوطلبین آزمون آیلتس در قسمت رایتینگ آیلتس  ، تلاش برای خودنمایی و استفاده ی بیش از حد از جملات پیچیده است. در حالیکه آشنایی چندانی با اینگونه جملات ندارند. این افراد تصور میکنند هرچه نوشته آنها در رایتینگ آیلتس پیچیده تر باشد نمره ی بالاتری دریافت خواهند کرد. اما نتیجه ی این تلاش نوشته ای غیرقابل فهم با اشتباهات گرامری زیاد و نمره ای پایین خواهد بود.

برای گرفتن نمره ی ۶ در گرامر باید ترکیبی از جملات ساده و پیچیده به کار ببریم. در حالیکه برای نمره ی ۷ به جملات پیچیده ی متنوعی نیازمندیم. این مسئله به این معنی نیست که تمامی جملات ما در رایتینگ آیلتس الزاما باید پیچیده باشند، حتی در نمره ی 9 آیلتس داوطلبین از ترکیبی از جملات ساده و پیچیده استفاده میکنند. نکته ی مهم آشنائی با این جملات و استفاده ی صحیح از آنها در رایتینگ آیلتس است.

چه زمانی باید از جملات پیچیده در رایتینگ آیلتس استفاده کرد؟

به طور کلی، برای بیان ایده و نکات اصلی باید از جملات ساده ( معمولا در ابتدای پاراگراف) استفاده کنیم و برای ساپورت کردن و توضیحات بیشتر از جملات پیچیده استفاده میکنیم. به طور مثال به این پاراگراف راجع به سوال fast food should be taxed a higher rate than normal food دقت کنید:

‘Increasing taxes would raise prices and lower consumption. Fast food companies would pass on these taxes to consumers in the form of higher prices and this would lead to people not being able to afford junk food. For instance, the cost of organic food has proven prohibitively expensive for most people. Despite this, people in many developed countries, where the problem is most acute, can afford price hikes and will continue to eat high-fat meals.

جمله ی اول تاپیک سنتنس است که نکته ی اصلی در رایتینگ آیلتس را بیان میکند، پس آن را با جمله ای ساده مطرح میکنیم. در جمله ی دوم ایده ی اصلی را توضیح میدهیم و با استفاده از and و متصل کردن دو جمله به هم از جمله ای پیچیده استفاده میکنیم. جمله ی سوم مثالی راجع به ایده ی اصلی است که در آن از عبارت for instance  استفاده کرده ایم و جمله ی آخر نیز با مرتبط کردن دو ایده به هم جمله ای پیچیده است.در این پاراگراف رایتینگ آیلتس از ترکیبی از جملات ساده و پیچیده استفاده کرده ایم.

مطلب پیشنهادی : همه چیز در مورد ریدینگ آیلتس

چگونه برای رایتینگ آیلتس جملات پیچیده بسازیم؟

فراموش نکنید جمله ی پیچیده جمله ای است که در آن بیش از یک جمله ی ساده بهم مرتبط شده باشند. برای ساختن یک جمله ی پیچیده معمولا باید یک dependent clause  و independent clause  داشته باشیم. ما میتوانیم از clause ها برای دادن اطلاعات اصلی یا اضافی استفاده کنیم که به انسجام و روان تر شدن نوشته ی ما کمک خواهد کرد. برای ساختن اینگونه جملات از relative pronoun ها مثل who-which-that… استفاده می کنیم. به عنوان مثال:

Air pollution, which is mostly caused by motor vehicles, can cause health problems.

Subordinate clause:

Subordinate clause ها اسم ها، ضمایر، فعل،قید یا صفت را توصیف میکنند یا به عنوان فاعل یا مفعول clause   دیگری استفاده میشوند. این clause ها با مرتبط کردن یک independent clause  به یک dependant clause  با کلماتی مثل because-while-until-even though-when-if… ساخته میشوند.

Conditional clause

از این جملات برای نشان دادن موقعیت های شرطی استفاده میکنیم. مثلا

 If I had a million dollars, I would quit my job.

I will be really happy, if I pass the IELTS test

این clause ها برای استفاده در مثال زدن رایتینگ آیلتس و دقیق تر در تسک دو بسیار کاربرد دارند.به طور مثال

‘Increasing taxes would raise prices and lower consumption. Fast food companies would pass on these taxes to consumers in the form of higher prices and this would lead to people not being able to afford junk food. If the cost of organic food proves prohibitively expensive for most people, they will simply not buy it. Despite this, people in many developed countries, where the problem is most acute, can afford price hikes and will continue to eat high-fat meals.’

جملات شرطی همچنین برای بیان موقعیت غیرواقعی در گذشته و حال استفاده میشوند.

Compound sentences:

این جملات شامل دو independent clause  هستند که باکلماتی مثل  for-and -but… به هم متصل شده اند.

I really want to study, but I’m too tired.

نکته ی مهم تمرین کردن جملات پیچیده قبل از آزمون آیلتس است. بسیاری از زبان آموزان ساختارهای بسیاری را حفظ کرده اما برای رایتینگ آیلتس تمرین نمیکنند. در نتیجه در امتحان آیلتس از ساختارهای غیر طبیعی و اشتباهی استفاده میکنند که باعث کسر نمره ی آنهامیشود. قبل از امتحان آیلتس  ساختارهای پیچیده را یاد گرفته و آنها را در رایتینگ آیلتس خود استفاده کنید.

برای ارتباط بیشتر و سهولت در ارتباط با آریام، ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام آریام شامل آخرین اخبار و نکات مهم و کوتاه آیلتس
صفحه اینستاگرام کالج آریام همراه نکات آیلتس با تصاویر و آموزش جذاب

میترا شکری

میترا شکری

مدرس آیلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *