کالج آریام

آزمون رایتینگ آیلتس آکادمیک

آشنایی

در بخش رایتینگ آیلتس آکادمیک توانایی نگارش شما در دو موضوع و سبک کاملا متفاوت سنجیده می‌شود. شما باید در یک بازه زمانی مشخص و نسبتا کوتاه به هر دو Task پاسخ دهید. سبک نوشتار Task 1 و  2 باید آکادمیک (علمی) و نیمه رسمی باشد.

ساختار
 • زمان‌بندی

  ۶۰ دقیقه

 • Task ها

  بخش نوشتاری آیلتس دو تمرین دارد که باید برای تمرین اول، حداقل ۱۵۰ کلمه و برای تمرین دوم ۲۵۰ کلمه بنویسید.

 • بخش‌های آزمون نوشتاری

  این بخش دارای دو Task است.

   .یک نمودار و یا جدول داده می‌شود که اطلاعات آن را باید توصیف یا گزارش دهید :Task 1

  در Task 1، با توجه به نوع ارائه‌ی داده، مهارت‌های شما در سازماندهی پاراگراف، توصیف و حتی الامکان مقایسه کردن داده‌ها، توصیف مراحل یک روند، توصیف یک شیء و یا ترتیب رویدادها و توضیح عملکرد یک دستگاه، سنجیده می‌شود.

  نمونه سوال Task 1 رایتینگ
  نمونه پاسخ و نحوه نمره‌دهی ممتحن در Task1

  Task 2: باید یک انشاء (مقاله) در پاسخ به یک نقطه نظر، استدلال و یا مشکل بنویسید. سطح دشواری مسائل مربوط به این تمرین مناسب داوطلبین مقاطع کارشناسی و بالاتر است.

  در Task 2، با توجه به نوع سؤال، مهارت و توانایی شما در ارائه راه حل برای یک مشکل، توجیه یک ایده / شواهد / نظرات و بررسی و به چالش کشیدن ایده‌ها / شواهد / استدلال، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

  نمونه سوال Task 2 رایتینگ
  نمونه پاسخ و نحوه نمره‌دهی در Task 2

 • مهارت‌هایی که در این بخش مورد سنجش قرار می‌گیرد

  در هر دو Task، توانایی نوشتار شما با توجه به معیارهای زیر مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد:

  • محتوای مناسب
  • سازماندهی مناسب ایده‌ها
  • صحت و وسعت دایره لغات و ساختار
 • نمره‌دهی

  عملکرد شما در هر قسمت با توجه به معیارهای نوشتار آیلتس توسط ممتحن رسمی آزمون، ارزیابی می‌شود. این معیارها شامل پاسخ مرتبط به سؤال، انسجام متن، دایره واژگان و صحت و تنوع ساختار به کار رفته است.

  Task 2، دو برابر Task 1 در نمره شما تأثیر دارد.

  در پایان نمره‌ها به صورت کامل و یا نیم گزارش داده می‌شوند. (۷ یا ۷٫۵)

نکات

آیا قالب نوشته حائز اهمیت است؟

محتوای نوشته شما باید در قالب چندین پاراگراف سازمان دهی شود. هر پاراگراف باید یک ایده محوری (main point) داشته باشد. پیشنهاد می‌شود مقاله خود را در 4 یا 5 پاراگراف سازماندهی کنید: یک پاراگراف برای مقدمه (introduction)، دو یا سه پاراگراف برای بدنه مقاله (body) و یک پاراگراف برای جمع‌بندی (conclusion) در پاراگراف مقدمه، پیش‌زمینه موضوع را بررسی کنید، موضع خود را به طور غیر مستقیم اعلام کنید و به طور خلاصه مواردی را که قرار است در مقاله بررسی شود نام ببرید. در پاراگراف‌های بدنه مقاله، نکات کلیدی مورد نظر به همراه مثال‌ها و دلایل کافی برای دفاع از موضع خود را بیان کنید. در پاراگراف جمع‌بندی، نکات کلیدی مقاله را جمع‌بندی کنید و موضع خود را به طور مستقیم تکرار کنید.

زمان پاسخ‌دهی به هر Task چند دقیقه می‌باشد؟

برای Task 1 تقریباً بیست دقیقه و Task 2 چهل دقیقه زمان اختصاص دهید.

آیا می‌توان در این بخش از جملات به صورت یادداشت و موردی، استفاده کرد؟

جملات به کار رفته در این قسمت باید کامل باشند. جمله‌هایی که به صورت یادداشت و موردی نوشته شوند، باعث کسر نمره می‌شوند. بنابراین از نوشتن خلاصه‌وار یا لیست کردن مطالب خودداری کنید.

چگونه باید به سوالات پاسخ داد؟

به تعداد لغات خواسته شده در هر Task دقت کنید. اگر برای Task 1 کم‌تر از 150، و Task 2 کم‌تر از 250 لغت بنویسید، نمره از دست خواهید داد.

چگونه برگه پاسخنامه را تکمیل کنیم؟

در این بخش می‌توانید از مداد و یا خودکار استفاده کنید.

آیا اشتباهات املایی باعث کسر نمره در این بخش می‌شود؟

به املای صحیح واژگان، ساختار به کار رفته و علائم گذاری دقت کنید. با اشتباه در هر یک از این موارد، نمره از دست خواهید داد.

آیا نوشتن با حروف کوچک یا بزرگ در پاسخنامه تفاوت دارد؟

در این بخش می‌توانید کل متن را با حروف بزرگ بنویسید.

آیا یادداشت‌های قسمت‌های خالی دفترچه در نمره دهی تاثیری دارند؟

می‌توانید از قسمت‌های خالی دفترچه سؤال برای یادداشت برداری استفاده کنید ولی هیچ نوشتاری در این قسمت، ملاک ارزیابی و سنجش نیست.

آزمون آزمایشی آیلتس

این آزمون آزمونی شبیه سازی شده با آزمون آیلتس در شرایط مشابه با سوالات استاندارد مشابه با آزمون اصلی است که آمادگی شما را برای شرکت در آزمون اصلی محک می‌زند.برای  رزرو آزمون ماک آیلتس با تیم مشاوره تحصیلی کالج آریام تماس بگیرید یا فرم رزرو آزمون را تکمیل نمایید.

تعیین سطح رایگان

اولین گام در طراحی برنامه عملیاتی اختصاصی در کالج آریام تعیین سطح دانش زبان انگلیسی می‌باشد. این آزمون بر اساساستاندارد CEFR اتحادیه اروپا طراحی شده است. آزمون تعیین سطح برای کلیه متقاضیان رایگان می‌باشد و فقط کافی است فرم رزرو آزمون تعیین سطح را تکمیل نموده و یا با مشاوران تحصیلی کالج آریام تماس بگیرید.

نکات متنوع و کاربردی درباره رایتینگ آیلتس، به قلم اساتید کالج آریام

پیشنهاد ویژه

تعیین سطح و مشاوره رایگان

 برای اطلاع دقیق از سطح زبان خود ضمن شرکت در آزمونتعیین سطح رایگان با تکمیل اطلاعات زیر منتظر تماس کارشناسان ما باشید

ما هم از هرزنامه و مزاحمت بیزاریم پس مطمئن باشید اطلاعات شما پیش ما محفوظ می‌ماند