کاور لتر چیست؟

Cover Letter

هنگامی که برای پذیرش تحصیلی در خارج از کشور اقدام می‌کنید با برخی واژه‌ها جهت آماده سازی مدارک مورد نیاز مواجه می‌شوید. یکی از این واژه‌ها که احتمالا با آن رو‌به‌رو شده‌اید نمونه کاور لتر برای اپلای است. در این مطلب کمی در مورد اینکه Cover Letter چیست و چه کاربردهایی دارد صحبت می‌کنیم، سپس راهکارهایی برای نوشتن یک نمونه استاندارد و تاثیر گذار به شما معرفی خواهیم کرد و در انتها دانلود نمونه کاور لتر قابل ویرایش را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

پذیرش در هر دانشگاهی ممکن است روال‌ مخصوص به خود را داشته باشد اما یکی از مواردی که در بیشتر مواقع به خصوص برای متقاضیان کارشناسی ارشد و دکترا برای تکمیل مدارک پذیرش لازم است Cover Letter است.

کاور لتر در اصل شرحی است بر قابلیت‎های شما بر اساس سوابق تحصیلی و عملی به همراه توضیحاتی درباره دلیل مناسب بودن شما در موقعیت تحصیلی (استخدامی) ارائه شده. شاید پیش از این با رزومه تحصیلی آکادمیک (Academic CV) آشنا شده باشید. بسیاری از اطلاعات ارائه شده در Cover Letter مشابه با CV شما است با این تفاوت که متن Cover Letter به صورت مشروح و توضیحی است (بر خلاف CV که به صورت تیتر وار است) و همچنین به شرحی در جهت قانع نمودن کمیته انتخاب برای مناسب دانستن شما در موقعیت ارائه شده است.

شاید بار اهمیت CV در قبولی و یا رد شما بسیار مهم باشد اما نکته طلایی در آماده نمودن مدارک پذیرش توجه به ترتیب بررسی موارد توسط کمیته بررسی می‌باشد. اینجاست که اهمیت حیاتی Cover Letter مشخص می‌شود! Cover Letter، رزومه آکادمیک، معرفی‌نامه (توصیه نامه)، مقاله و سپس سایر موارد. از آنجا که در هر مورد پذیرش تعداد درخواست‌ها به ویژه در دانشگاه‌‌های برتر بسیار زیاد است مراحل اولیه اهمیت بالاتری در رد و قبول خواهد داشت و کوچک‌ترین نقص و یا عدم جذابیتی منجر به حذف شما از روند پذیرش خواهد شد. از این رو با توجه به اینکه نمونه کاورلتر اولین گام در بررسی صلاحیت متقاضیان است بی‌شک درصد ریزش در این مرحله بیش از سایر مراحل خواهد بود که با نوشتن یک Cover Letter استاندارد و درست شانس شما در باقی ماندن در روال پذیرش افزایش می‌یابد. تنها هنگامی داوران حاضر به صرف وقت برای بررسی مدارک شما هستند که شما را برای موقعیت مورد نظر دارای صلاحیت اولیه تشخیص دهند که این صلاحیت اولیه از بررسی Cover Letter شما ناشی می‌شود. این مرحله ممکن است بررسی کلیات صلاحیت شما را طی 5 دقیقه به اتمام برساند یا شما را برای صرف زمان بیشتر جهت بررسی مورد تایید قرار دهد.


پیشنهاد مطالعه: نحوه نگارش رزومه یا CV


کاور لتر همانند CV به معرفی سوابق علمی، تحقیقاتی و پژوهشی می‌پردازد با این تفاوت که به صورت مشروح هر فعالیتی قابل توضیح است تا لیاقت شما را برای رسیدن به موقعیت ارائه شده نشان دهد.

حال که با اهمیت Cover Letter آشنا شدید به ساختار یک نمونه استاندارد می‌پردازیم. یک نمونه کاور لتر استاندارد نباید بیش از  دو صفحه و کمتر از یک و نیم صفحه باشد. همچنین ایجاد فاصله خالی در این میان نیز به منزله کافی نبودن شایستگی‌های شما تلقی شده و منجر به خروج شما از چرخه پذیرش می‌گردد. ساختار Cover Letter به صورت متن توضیحی بوده و در چند پاراگراف خلاصه می‌گردد. بر خلاف CV از هر گونه توضیح به صورت بولتی در نوشتن Cover Letter خودداری نمایید. ادبیات متن نیز بسیار مهم می‌باشد. برای نوشتن یک نمونه کاور لتر خوب باید از ادبیات رسمی و علمی استفاده کنید و از لحن غیر رسمی به شدت اجتناب کنید. این ادبیات در حیطه معرفی سوابق، قابلیت‌ها و ویژگی‌های بازر شما باید رعایت گردد. هر چند برخی موارد که در رزومه شما بیان خواهد شد در این جا نیز بیان می‌شود اما نحوه بیان سوابق و کیفیت‌های شما نباید کپی برداری شده از CV شما باشد بلکه باید به صورت توضیحی جامع از قابلیت‌های شما و دلایلی برای مناسب بودن شما در آن جایگاه و آن جایگاه برای شما می‌باشد.

نمونه کاور لتر

ساختار یک Cover Letter استاندارد

 • معرفی

  این بخش با نام کامل شما، موقعیت فعلی شغلی و علمی، زمینه‌‌های تحقیقاتی و معرفی شخصیت شماCover Letter را شروع می‌نماید. این بخش باید به صورت کاملا شفاف و واضح به سوالات زیر پاسخ دهد:

  • شغل و جایگاه فعلی شما چیست؟
  • زمینه تحقیقاتی و نقش اصلی شما در این تحقیق چیست؟
  • دلایل اینکه شما مناسب‌ترین فرد برای این موقعیت هستید چه می‌باشد؟

  سعی کنید در این بخش بسیار شفاف و به دور از پیچیدگی‌ها لیاقت خود را برای موقعیت ارائه شده نشان دهید. یکی از نکات بسیار مهم مشخص نمودن وضعیت فعلی شما در زمینه شغلی (به خصوص شغل آکادمیک) و همچنین وضعیت دفاع شماست. اگر هنوز از پایان‌نامه خود دفاع نکرده‌اید فقط به ذکر این موضوع که در آینده دفاع خواهید کرد بسنده نکنید و به عنوان مثال از “در تاریخ ۱۵ آوریل ۲۰۱۶ به دفاع از پایان‌نامه خواهم پرداخت” استفاده کنید. همچنین در ذکر تاریخ دفاع خود صادق باشید و آنرا از پیش با استاد راهنمای خود هماهنگ نمایید. هرگونه اختلاف در تاریخ ذکر شده توسط شما با آنچه در توصیه‌نامه استادتان بیان شده ممکن است به قیمت حذف شما از روند پذیرش تمام شود.

 • پایان نامه

  یکی از دشوارترین بخش‌های Cover Letter شما پاراگراف مربوط به پایان‌نامه می‌باشد. به خصوص از آنجا که در بسیاری موارد شما مجبور هستید که پیش از دفاع از پایان‌نامه Cover Letter خود را آماده کنید. این موضوع ممکن است در رابطه با جزییات پایان‌نامه، متدولوژی به کار رفته و یا تاریخ دفاع شرایط مبهمی را ایجاد نماید. از این رو برای نوشتن این پاراگراف سعی کنید برای هر بخش از پایان‌نامه خود یک جمله اختصاص دهید، که در نهایت پاراگرافی پنج تا شش جمله‌ای را شامل می‌شود. برای رسیدن به یک متن خوب سعی کنید چندین بار این بخش را بازنویسی کنید تا به متنی مناسب، پیوسته و تاثیر گذار دست یابید. نکات مهم در این بخش موضوع تحقیق شما و بخش‌بندی آن می‌باشد. همچنین اگر متدولوژی به کار رفته در پایان‌نامه بخش مهمی از روند تحقیق است اندکی نیز درباره آن توضیح دهید. همچنین بخش‌هایی از پایان‌نامه شما را که با موقعیت ارائه شده همخوانی بیشتری دارد را نیز اندکی برجسته کنید تا جذابیت کار خود را برای هیئت بررسی بالا ببرید. هر چند متن شما باید رسمی و علمی باشد اما توجه کنید که تمام اعضای هیئت بررسی لزوما در حیطه تخصصی شما مشغول به فعالیت نمی‌باشند، از این رو در کنار لحن علمی توضیحات از سادگی و شفاف بودن مطالب بیان شده به راحتی عبور نکنید.

  حوزه تحقیقات در این پاراگراف به حیطه‌های مرتبط با موضوع پایان‌نامه و همچنین موقعیت ارائه شده خواهد پرداخت. مقالات، کتب و یا همایش‌هایی را که در گذشته در این زمینه داشته‌اید را ذکر کنید. در ضمن به آینده تحقیقاتی خود نیز بیندیشید زیرا باید کلیاتی از آینده تحقیقاتی خود در پنج و یا شش سال پیش رو را نیز با توجه به علایق، سابقه و همچنین چهارچوب‌های موقعیت ارائه شده را نیز مشخص کنید. در ضمن اگر موفقیت‌هایی همچون برگزیده شدن در همایش‌های علمی، دریافت بورسیه و جوایز و یا تقدیر در زمینه علمی مرتبط در حوزه تحقیقاتی ذکر شده دارید از بیان آن اجتناب نکنید.

 • سوابق تدریس

  این پاراگراف برای بسیاری از دانشجویان یکی از چالش‌های اساسی است به خصوص اگر از سابقه تدریس کمی برخوردار باشید. به جز مواردی که مطمئن هستید موقعیت ارائه شده تنها به صورت تحقیقاتی محض(research-only position) است در سایر موارد اطلاع از سوابق تدریس ضروری است، به خصوص هنگامی که شما قصد دریافت بورسیه و یا کمک هزینه به عنوان TA را داشته باشید. پس از همین حالا به توانایی‌ها و سوابق خود در تدریس بیندیشد تا این پاراگراف را هم به سلامت طی نمایید. برای تمرین در این بخش هم توصیه می‌شود تا سابقه تدریس، حوزه‌های تدریس و همچنین فلسفه تدریس خود را دو صفحه به صورت کامل شرح دهید و سپس آن را در یک و یا دو پارگراف برای درج درCover Letter خلاصه نمایید. در برخی موارد توانایی‌های خاص شما در تدریس برخی دروس می‌تواند مفید باشد هر چند در صورتی که این موضوعات با حیطه کاری پیشنهادی در موقعیت ارائه شده فاصله داشته باشد ممکن است برعکس عمل کرده و شایستگی شما برای این موقعیت را کمرنگ نماید. پس در این بخش نیز سوابق و توانایی‌‌های خود را با موقعیت ارائه شده تطبیق دهید و سپس بخش‌های مرتبط و مفید آنرا پر رنگ سازید.

 • سابقه کاری

  درج سابقه کاری شما شاید با Cover Letter همخوانی نداشته باشد اما آگاهی هیئت داوران از توانایی‌های کاری شما خارج از حیطه کاری می‌تواند به شناخت شخصیت شما و نحوه تعامل شما با گروه کمک نماید. توجه داشته باشید جایگاه سابقه کاری کامل شما در CV آکادمیک خواهد بود پس در اینجا تنها به مواردی بپردازید که شما را به عنوان فرد مفیدی در گروه با توانایی تعامل و انجام اموری فراتر از تحقیق نشان می‌دهد. قرار نیست در کل طول دوره شما در اتاق خود حبس شده و با دیگران هیچگونه رفت و آمدی نداشته باشید، پس از همین حالا به فکر نشان دادن ابعاد برجسته شخصیت خود در انجام کارهای گروهی با توجه به سابقه خود باشید. این موضوع به خصوص در مواردی که داشتن سابقه کاری در زمینه‌هایی خاص از الزامات پذیرش است از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشد.

   
 • نتیجه گیری

  در پایان جمع بندی کوچکی در رابطه با کل موضوع داشته باشید و حتی می‌توانید به مدارکی که در پیوست خواهد آمد (همچون CV، توصیه نامه و …) اشاره کنید. اگر آدرسی برای دسترسی به پروفایل آنلاین شما همچون وب سایت شخصی دارید بد نیست آن را نیز در این بخش معرفی کنید. در پایان توصیه می‌شود متن خود را فارغ از هر گونه تشکر اضافی به نحوی که منتظر لطف هیئت بررسی برای قبولی شما است به پایان برسانید. این موضوع را قبول کنید که قرار نیست بدون تلاش شما لطفی در حق شما انجام شود چون شما می‌خواهید در یک رابطه دو طرفه وارد شوید که مستلزم تلاش بی‌وقفه شما خواهد بود. 

اهمیت Cover Letter در ترتیب بررسی مدارک شما مشخص می‌شود. از آنجا که کاور لتر نخستین گام از بررسی  صلاحیت شما است یک Cover Letter بد کار شما را در گام نخست تمام می‌کند اما یک کاور لتر خوب نظر هیئت را برای ادامه جلب خواهد نمود.

چند نمونه Cover Letter استاندارد

 • در صورت امکان با اجازه موسسه و یا دانشگاهی که در حال حاضر در آنجا مشغول هستید از سربرگ‌شان برای نمونه کاور لتر استفاده کنید.
 • حاشیه‌‌های صفحه را بیش از یک اینچ انتخاب نکنید. از بکار بردن فونت کوچکتر از 11 هم اجتناب کنید. خوانایی متن بسیار مهم و تاثیر گذار است.
 • کلیه موارد ذکر شده را فقط با توجه به مدارک و شواهد قابل اثبات بیان کنید و تا جایی که ممکن است از نظرات شخصی در رابطه با توانایی‌‌های خودتان پرهیز کنید.
 • از آنجا که مشخص کردن مدرک هر یک از جملات نیازمند مشخص کردن مرجع آن و تبدیل متن شما به دایرة‌المعارف می‌شود سعی کنید به اختصار فقط موارد مهم و تاثیر گذار را بیان کنید و از بیان موارد جزیی و کم اهمیت به سادگی عبور کنید.
 • از پرداختن به جزییات پرهیز کنید. فقط به کلیات مهم اشاره کنید و در صورت لزوم برای جزییات به سایر مدارک همچون CV و یا پروپوزال تحقیق خود ارجاع دهید.
 • سعی کنید از طولانی شدن Cover Letter جلوگیری کنید. بدون شک دو صفحه برای بیان مطالب شما کافی است. بسیاری از متقاضیان حتی با یک صفحه نیز به خواسته خود رسیده اند. در ضمن هیئت بررسی کار‌های زیادی به جز مطالعه مدارک شما در طول روز خواهند داشت.
 • بیشتر به چگونگی تحقیق خود اشاره کنید و چراهای زیادی در ذهن خواننده ایجاد نکنید. همانطور که اشاره کردیم تمام افرادی که Cover Letter شما را بررسی می‌کنند در زمینه کاری شما متخصص نیستند. بهتر است برای جلوگیری از این اشتباه پیش از نهایی شدن آن را برای فردی با دانش کلی راجع به موضوع کاری خود بخوانید و نظر وی را درباره روشن بودن موضوعات جویا شوید.
 • سعی نکنید سوابق خود را طوری نشان دهید که تا به حال هیچ فردی به روی این موضوع کار نکرده است. بهتر است این خلا را با آنچه در پیش انجام شده و آنچه شما به این روند افزوده‌اید جایگزین کنید.

برای داشتن تصور بهتر راجع به یک Cover Letter استاندارد و همچنین شروعی آسان نمونه زیر را دانلود کنید.

اگر مایلید از خدمات نگارش حرفه‌ای کاورلتر، انگیزه‌نامه یا رزومه کالج آریام استفاده کنید

با مشاورین ما تماس بگیرید (۴۱۲۷۶-۰۲۱) و یا فرم درخواست زیر را تکمیل و ارسال کنید:


نمونه کاور لتر Cover Letter
محبوبیت نوشته:4.5 - کل آراء:2
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *