تطابق نمرات آیلتس با سطوح CEFR

CEFR VS IELTS

پیشتر چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها یا CEFR را که پایه و اساس طراحی دوره‌های آموزشی در کالج آریام می‌باشد برایتان معرفی کردیم. حال با توجه به این موضوع که بسیاری از منابع آموزشی آمادگی برای آزمون آیلتس بر اساس سیستم CEFR سطح‌بندی شده‌اند در اینجا برای درک بهتر این معادل‌سازی به مقایسه امتیازهای این آزمون و سیستم ارزیابی CEFR می‌پردازیم.

همانطور که اشاره کردیم، میزان تسلط افراد بر اساس CEFR به ۳ گروه اصلی مبتدی، متوسط و پیشرفته دسته‌بندی شده‌است.

 سطح مبتدی (Basic User) شامل افرادی می‌شود که در این چارچوب در سطوح A2 و A1 هستند. بدیهی است که سطوح A2 و A1 با امتیازهای آیلتس معادل‌سازی نمی‌شوند و افرادی که در این سطوح قرار دارند در آزمون آیلتس می‌توانند به امتیازی کمتر از 4 دست یابند. در این سطح زبان‌آموز مشکلات زیادی در فهم و بیان موضوعات دارد و تنها میتواند واژه‌های ساده و ابتدایی زبان انگلیسی را درک کند، با استفاده از جملات کوتاه و تکراری خود را به صورت ساده معرفی کند و در مورد محل اقامت شغل و مسائل مشابه صحبت کنند.

سطح متوسط (Independent User) در CEFR به دو دسته B1 و B2  تقسیم می‌شود. رسیدن به سطح B1 با کسب نمره 4 آیلتس برابری می‌کند.افرادی که در سطح بین 10pt;”>B1/B2 رتبه بندی می‌شوند می‌توانند در آزمون آیلتس نمره 5 را بدست آورند. این سطح، مهارت‌های نسبتا خوبی را در رابطه با استفاده از زبان و توانایی درک مفاهیم، در بیشتر مواقع شامل می‌شود. سطح B2 در CEFR معادل کسب نمره 5.5 تا 6 در آزمون آیلتس می‌باشد. همچنین سطح مرزی B2/C1 با نمره آیلتس 6.5 می‌تواند برابری کند. رسیدن به این سطح جایگاه خوبی برای زبان آموز تلقی می‌شود و شرایط لازم را برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا فراهم می‌آورد.

سومین و بالاترین سطح آموزشی CEFR، سطح پیشرفته (Proficient User) نامیده می‌شود. توانایی بیشتر در درک مکالمات و متون طولانی‌تر، از نتایج دستیابی به این سطح می‌باشد. در آزمون آیلتس نمره‌های 7 و 7.5 معادل سطح C1 در سیستم ارزیابی CEFR هستند و رسیدن به سطح مرزی C1/C2 معادل کسب امتیاز 8 در آزمون آیلتس است. سطح C2 در جایگاه بالاترین سطح CEFR قرار دارد که در معادل‌سازی با امتیازات آیلتس میتواند نمره آیلتس 8.5 به بالا را به خود اختصاص دهد. افرادی که در این سطح قرار دارند زبان انگلیسی را به صورت کامل متوجه می‌شوند و از  توانایی بکارگیری دقیق این زبان با تسلط کامل بر جزییات در مباحث تخصصی برخوردار می‌باشند.

IELTS 9 ~ C2
IELTS 8.5 ~ C2
IELTS 8 ~ C1/C2
IELTS 7.5 ~ C1
IELTS 7 ~ C1
IELTS 6.5 ~ B2
IELTS 6 ~ B2
IELTS 5.5 ~ B2
IELTS 5 ~ B1/B2
IELTS 4.5 ~ B1
IELTS 4 ~ B1
A1 - A2
تطابق نمرات آیلتس با سطوح CEFR
محبوبیت نوشته:4.4 - کل آراء:7
10 پاسخ
 1. مهرداد ملکی
  مهرداد ملکی says:

  با تشکر از اطلاعات دقیق و خوبتون، من مدرس و مترجم زبان ایتالیایی هستم و تایین سطح رو با A/B/C با توجه به نمرات بچه ها انجام میدم اما همیشه نمره ایتس و ارتباطش با سطح دانش زبان انگلیسی برام مبهم بود

  پاسخ
  • کالج آریام
   کالج آریام says:

   سلام و درود
   زمان دقیق نمیشود اعلام کرد
   برای مشخص شدن طول دوره، تعیین سطح حضوری و مشاوره در کالج آریام انجام خواهد شد.
   این زمان بسته به سطح زبان شما، نمره هدف و زمانی که خارج از کلاس برای تقویت زبان میگذارید متفاوت بوده و بین ۴ تا ۱۰ ماه متغیر است

   پاسخ
  • کالج آریام
   کالج آریام says:

   سلام
   گرید منظورتون چه سطحی هست؟
   لطفا برای توضیحات بیشتر با ما تماس بگیرید ۰۲۱۴۱۲۷۶

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *