معیار دامنه واژگانی

Lexical Resource Criterion

طبق معیارهای نمره‌دهی در آزمون آیلتس، ۲۵٪ نمره شما بر اساس دامنه واژگانی می‌باشد.

دامنه واژگانی به دامنه لغاتی اشاره دارد که شما در گفتار خود استفاده می‌کنید. داوطلبین آزمون آیلتس می‌بایست نکاتی را در این خصوص مورد توجه قرار دهند. استفاده صحیح از کلمات در این بخش بسیار حائز اهمیت است.

داشتن دامنه واژگانی گسترده، به تنهایی نمی‌تواند کلید موفقیت داوطلب در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس باشد. یکی از مولفه های مهم معیار دامنه واژگانی، استفاده درست از اقسام کلمه می‌باشد. به این معنا که استفاده اسم به جای فعل و یا استفاده صفت به جای قید جملاتی نادرست تولید می‌کند و باید از آنها جلوگیری کرد.

رابطه وسعت دانش واژگانی در اسپیکینگ و نمرات بالاتر آیلتس

در بحث گستره دانش واژگانی، موضوعاتی مانند خانواده (Family)، وقت آزاد (Free Time) و سرگرمی (Hobbies)  جزء موضوعات آشنا محسوب می‌شوند، در صورتی که صحبت در مورد آلودگی (Pollution) و فضا (Space) مربوط به موضوعات نا آشنا (Less Familiar Topics) هستند. توانایی صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف رابطه مستقیمی با کسب نمره بهتر دارد. هرچه این توانایی بیشتر باشد، شاهد افزایش نمره بیشتری هم در این قسمت از نمره بندی خواهد بود. در مورد رابطه وسعت دایره لغات و نمره ای که در آزمون آیلتس به دست خواهد آمد می‌توان مراحل زیر را مورد توجه قرار داد:

  • در سطح نمره 3، فرد می‌تواند از کلمات ساده برای بیان جملات ساده و دادن اطلاعات شخصی استفاده کند، اما در برابر موضوعاتی که کمتر آشنا هستند قدرت انتقال مفاهیم را نخواهد داشت.
  • برای گرفتن نمره 4، فرد باید بتواند در مورد موضوعات آشنا صحبت کند، در حالی که در مواجهه با موضوعات نا آشنا در به کار بردن کلمات مناسب به مشکل خواهد خورد.
  • در نمره 5، کلمات بهتری در این خصوص استفاده می‌شود، اما به صورت محدود.
  • برای گرفتن نمره 6 تنوع قابل قبولی در واژگان حوزه‌های مختلف موضوعی انتظار می‌رود.
  • در نمره 7 واژگان گسترده‌تری استفاده می‌شود که انعطاف‌پذیری بیشتری به انتقال دقیق معنی می‌دهد و از کلمات و اصطلاحات کم کاربردتر هم استفاده می‌شود.
  • گرفتن نمره 8 مستلزم دایره واژگانی گسترده‌ای است که این امر انعطاف پذیری زیادی را در انتقال معانی دقیق به دست می‌دهد. از واژگان کم کاربرد تر هم استفاده می‌شود و اصطلاحات ماهرانه به کار می‌رود.
  • کسانی که نمره 9 کسب می‌کنند انعطاف‌پذیری کاملی در کاربرد واژگان و دقت در انتخاب آنها در کلیه موضوعات دارند. کلمات و اصطلاحات  بکار رفته کاملا طبیعی بوده و عاری از خطا هستند.

← پیشنهاد مشاهده:


آشنایی با اجزای تشکیل دهنده جملات

از آنجا که بخش تئوری مربوط به اجزای کلام یا همان اقسام کلمه بسیار گسترده و تخصصی است لذا به این تعریف ساده اکتفا می‌کنیم که در هر زبان مجموعه کلماتی وجود دارند که دارای وظایف مختلف بوده و اجزای تشکیل دهنده جملات می‌باشند. از مهمترین اقسام کلمه می‌توان به کلمات لغوی و معنادار، فعل، اسم، صفت و قید اشاره کرد که هرکدام می‌توانند نماینده بیش از یک بخش از کلام در موقعیت‌های مختلف باشند. همچنین در یک تقسیم بندی کلی‌تر و جامع‌تر اجزای کلام را می‌توان به ۹ بخش فعل، صفت ،قید، حرف اضافه، ضمیر، حرف ربط، حرف تعریف و حرف ندا تقسیم کرد. استراتژی‌های متعددی در خصوص تشخیص اقسام کلام و استفاده صحیح آنها در موقعیت‌های مختلف وجود دارد که در این مطلب به ذکر دو مورد از آنها می‌پردازیم.

  1. استفاده از علائم اختصاری روبروی مدخل‌های فرهنگ لغت: به عنوان مثال حرف N علامت اختصاری واژه Noun به معنای اسم و علامت V اختصاری Verb و علامت adj اختصاری adjective به معنای صفت می‌باشد.
  2. یکی دیگر از راه‌های بسیار موثر در شناخت واژگان تجزیه آنها به ریشه‌ها، پیشوندها و پسوندها می‌باشد. بسیاری از واژگان زبان انگلیسی دارای پیشوند یا prefix هستند این علائم به ابتدای ریشه یا واژه اضافه شده و معنای آنها را تغییر می‌دهند. بسیاری دیگر از واژگان دارای پسوند یا suffix می‌باشند که به انتهای واژه اضافه شده و کاربرد و نقش دستوری آنها را تغییر می‌دهند. در این مطلب به تعدادی از پسوندهای اسم ساز می‌پردازیم.

ریشه کلمه

mad

able

free

friend

form

پسوند

ness

ity

dom

ship

ation

واژه جدید

madness

ability

freedom

freindship

formation

مثال‌ها

The company demonstrated a huge deal of successful in developing commerical transaction

The company demonstrated a huge deal of success in developing commerical transactions

Tina speaks english fluent

Tina speaks english fluently

James got fascinating by the the special effects

James got fascinated by the the special effects

I really liked the way he creation the note

I really liked the way he created the note


پیشنهاد مطالعه: چگونه کلمات جدید زبان انگلیسی را حفظ کنیم؟


برای افزایش نمره مهارت رایتینگ یا اسپیکینگ خود تا ۱/۵ نمره در ۱۰ جلسه خصوصی، از طریق شماره ۴۱۲۷۶-۰۲۱ مشاوره رایگان بگیرید و یا فرم درخواست زیر را تکمیل کنید


فرم درخواست کلینیک آیلتس

اهمیت معیار دامنه واژگانی در آزمون آیلتس
محبوبیت نوشته:5 - کل آراء:1
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *