IELTS, reading

10 نکته کلیدی در تقویت ریدینگ آیلتس

تقویت ریدینگ

رفتن به هر دانشگاه خارجی به معنای سر و کار داشتن با حجم زیادی از مطالب خواندنی است که اغلب شامل موضوعات دشوار و اصطلاحات فنی خواهد بود. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی باید مهارت‌های درک مطلب و ریدینگ (reading) خود را تقویت کنند. شناسایی بهترین راهکارهای تقویت ریدینگ آیلتس به ویژه برای دانشجویان خارجی که انگلیسی، زبان مادریشان نیست، یک امر ضروری است.

مشکل زبان ممکن است باعث شود دانشجویان مفاهیم درسی را درک نکنند و عقب بمانند. خبر خوب این است که راه‌هایی زیادی برای تقویت مهارت ریدینگ وجود دارند که می‌توانید فورا آنها را به کار بگیرید تا زمانی که این مهارت‌ها به بخشی از عادت خواندن شما تبدیل شوند. در این بررسی به بهترین راه‌های تقویت ریدینگ زبان انگلیسی اشاره می‌کنیم.

 

منظور از درک مطلب در ریدینگ چیست؟

وقتی در حال مطالعه هستیم، این کار را به طور خودکار انجام می‌دهیم که اغلب فرآیندهای پیچیده مربوط به درک مطلب را فراموش می‌کنیم. مناطق مختلف مغز با هم کار می‌کنند تا به ما کمک کنند آنچه که می‌خوانیم را بفهمیم.

درک مطلب صرفا درک معنای موجود در متن نیست. ایجاد معنا در متن مستلزم پردازش بین متن و خواننده است. خواننده باید رابطه بین کلمات را پردازش کند، استفاده از واژگانی که بر معنا و احساسات تأثیر می‌گذارند را رمزگشایی کند و بفهمد که چگونه پاراگراف‌های مختلف به عنوان یک کل منسجم گرد هم آمده‌اند.

با در نظر گرفتن این موضوع، درک اینکه چرا دو نفر می‌توانند یک کتاب یا متن یکسان را بخوانند و تفسیرهای کاملا متفاوتی از هدف نویسنده و مفاهیم کلیدی در متن داشته باشند، آسان‌تر خواهد بود. همچنین، ممکن است این اتفاق بیفتد که کسی قادر به خواندن باشد اما معنای واقعی آنچه خوانده است را درک نکند. افراد با شرکت در دوره ریدینگ می‌توانند علاوه بر راحتی در خواندن، متون را نیز به راحتی درک کنند.

ریدینگ

مهارت ریدینگ چیست؟

ریدینگ در واقع همان توانایی خواندن عبارات انگلیسی به شکل حرفه‌ای به همراه تفسیر، برداشت یا مطالعه عمیق آن‌هاست. مهارت‌های خواندن و درک مطلب بر همه دروس و عملکرد تحصیلی دانشجو تأثیر می‌گذارند. حتی برای دانشجویانی که مهارت‌های محاسباتی قوی دارند اما با درک مطلب مشکل دارند، فهمیدن کلمات می‌تواند دشوار باشد.

در همین حال، دانشجویانی که می‌خواهند در کلاس‌های علوم سرآمد شوند، باید از بهترین راهکارهای تقویت ریدینگ آیلتس جنرال استفاده کنند، زیرا تحقیقات دانشگاهی نیازمند ساعت‌ها خواندن و درک مفاهیم، نظریه‌ها و داده‌های علمی هستند.

بر اساس یافته‌های علمی می‌بینید که چگونه بین مهارت خواندن و درک مطلب و اتمام مدرسه رابطه قوی وجود دارد. اگر می‌خواهید به موفقیت تحصیلی دست یابید، یادگیری روش‌هایی برای بهبود مهارت‌های خواندن خود ضروری است.

واژگان چگونه در ریدینگ تأثیر دارد؟

باید برای تقویت Reading انگلیسی، واژگان را درک کنید. درک مطلب مستقیما تحت تأثیر واژگان قرار دارد. دانش‌آموزانی هستند که می‌توانند زیبا و روان بخوانند، اما وقتی از آن‌ها پرسیده می‌شود، چه چیزی می‌خوانند، پاسخی ندارند. وقتی کلمه‌ای را متوجه نمی‌شوید، نمی‌توانید آن را با کلمات دیگر مرتبط کنید، بنابراین درک جمله سخت می‌شود زیرا درک مطلب شامل درک، تجزیه و تحلیل و ترکیب کلمات، جملات و ایده‌هاست.

کلمات در همه جا وجود دارند، بنابراین همانطور که دانش و دایره لغات خود را بهبود می‌بخشید، درک مطلب خود را نیز تقویت می‌کنید. از آنجایی که واژگان پایگاه دانش لغات و معانی آنها هستند مکان اصلی درک واژگان در سیستم حافظه ما نهفته است.

مغز می‌تواند بانک حافظه ما را غربال کند تا کلمات را معنی نماید. یکی از راه‌هایی که این کار را انجام می‌دهد، ایجاد اشتراکات است. وقتی چیزی را تداعی می‌کنیم، به خاطر سپردن آن برایمان راحت‌‌تر است.

به عنوان مثال، کلمه Organ می‌تواند با آلات موسیقی یا با قسمت‌هایی از بدن مرتبط باشد. بنابراین هنگام خواندن یک متن، کلمه Organ را با یکی از آن دسته‌بندی‌ها مرتبط می‌کنیم. ما این کلمه را با سایر اطلاعاتی که می‌خوانیم ترکیب خواهیم کرد. پس این به ما می‌گوید که در متن به کدام معنای کلمه Organ اشاره شده است. شما همچنین با ثبت نام در کلاس آیلتس می‌توانید دامنه واژگان خود را گسترش دهید.

چگونه می‌توان روان انگلیسی صحبت کرد؟

در ادامه به بهترین راهکارهای تقویت ریدینگ آیلتس آکادمیک و تافل اشاره می‌کنیم:

1- در مکانی راحت و بدون حواس‌پرتی مطالعه کنید

مکانی که در آن مطالعه می‌کنید، تأثیر زیادی در درک مؤثر مطالب دارد. هر چه حواس‌پرتی کمتر باشد، بهتر می‌توانید تمرکز کنید و راحت‌تر می‌توانید نکات کلیدی را از متن درک نمایید. در انتخاب محل مطالعه به نکات زیر توجه کنید:

 • حواس پرتی: جدای از پرهیز از مکان‌های شلوغ و پر سر و صدا، حواس پرتی شامل عادات شخصی شما نیز می‌شود. بهتر است تلفن خود را بی‌ صدا کنید و در مدت زمانی که برای مطالعه خود اختصاص داده‌اید، به پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا پیام‌های فوری پاسخ ندهید.
 • نورپردازی: آیا جایی که می‌خواهید در آن مطالعه کنید نور کافی وجود دارد؟ یک نقطه نزدیک پنجره برای روشنایی روز پیدا کنید یا مطمئن شوید در گوشه‌ای نشسته‌اید که نور خوبی وجود دارد.
 • راحتی: اگر در یک کافه، کتابخانه یا اتاق خواب مطالعه کنید، مطمئن شوید که یک میز خوب و صندلی راحت هنگام مطالعه دارید. مطالعه در یک مکان راحت به شما کمک می‌کند ساعات طولانی مطالعه را پشت سر بگذارید.

اگر قادر به خواندن با تمرکز شدید هستید، می‌توانید از خواندن مجدد خودداری کنید و در نحوه استفاده از زمان خود کارآمدتر شوید.

2- یک بررسی سریع از کتاب‌های مورد نظر خود داشته باشید

قبل از اینکه عمیقا در مطالعه خود فرو بروید، چند دقیقه را به بررسی کتاب درسی خود اختصاص دهید. جدا از عنوان، می‌توانید با بررسی فهرست مطالب، عنوان‌های فرعی، واژه‌نامه و هر نمودار یا جدولی که در صفحات می‌بینید، ایده خوبی از آنچه مطالب پوشش می‌دهند به دست آورید.

خواندن مقدمه می‌تواند به ذهن شما کمک کند تا ایده روشن‌تری از هدف مطالب داشته باشید. هنگام مطالعه یا بررسی کتابی که به شما محول شده است، می‌توانید سؤالات پیش ‌خوانی نیز بپرسید. مثلا موضوع اصلی مطالب خواندنی چیست؟ آیا با آن موضوع آشنایی دارید؟ از قبل در مورد آن چه می‌دانید و بر اساس فهرست مطالب چه چیزی می‌توانید بیاموزید؟

کتاب انگلیسی

3- هنگام مطالعه یک خودکار همراه خود داشته باشید

اگر در حین مطالعه با کلمه‌ای مواجه شدید که معنای آن را متوجه نمی‌شوید، آن را علامت بزنید و معنی‌اش را جستجو کنید.

انجام این کار نه تنها به درک بهتر نکات کلیدی در مطالب کمک می‌کند، بلکه به افزایش دایره لغات شما نیز کمک خواهد کرد. علاوه بر این، شما باید به کلمات خلاصه نیز توجه کرده و آنها را علامت بزنید. پس از بهترین راهکارهای تقویت مهارت خواندن زبان انگلیسی می‌توان به علامت زدن نکات مهم کتاب اشاره کرد.

 

4- مطالب را به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم کنید

اگر خواندن مطالب طولانی دشوار به نظر می‌رسد، سعی کنید مطالب را به بخش‌های کوچک‌تری برای خواندن تقسیم کنید. شما همچنین می‌توانید هر بخش را بررسی کنید تا ایده‌ای در مورد نکات کلیدی برای هر یک از آنها به دست آورید. بعد از تقسیم‌بندی، زمان اتمام هر بخش را تخمین بزنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا سرعت خود را افزایش دهید و زمان خود را برای سایر کارها مدیریت کنید.

هنگامی که در حال مرور مطالب خاصی از کتاب درسی خود هستید، فراموش نکنید که پس از اتمام چند پاراگراف، درک مطلب را بررسی کنید. انجام این کار بسیار مهم است. به طوری که اگر متوجه نشدید مطلب چه چیزی را بیان می‌کند (معنایش چیست)، می‌توانید فورا به عقب برگردید و پاراگراف‌های قبلی را دوباره بخوانید.

5- گاهی اوقات به خود استراحت دهید

حتی اگر در اتاقی بدون حواس ‌پرتی هستید، حفظ تمرکز همچنان می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر در حال خواندن یک مطلب طولانی و سخت هستید. وقتی متوجه شدید که توجهتان به اطراف است، کمی استراحت کنید و به خودتان زمان بدهید تا تمرکزتان را دوباره به دست آورید. استراحت کردن یکی از بهترین راهکارهای تقویت ریدینگ است.

یکی از تکنیک‌های مطالعه که از این استراحت‌های کوتاه منظم استفاده می‌کند، «تکنیک پومودورو» (pomodoro) است. بر این اساس جلسات مطالعاتی طولانی را می‌توانید به جلسات مطالعه 25 دقیقه‌ای تقسیم کنید.

با انجام این کار، زمان دیگر یک مفهوم انتزاعی نیست، بلکه مفهومی ملموس است که در آن باید تمرکز خود را در فواصل کوتاه حفظ کنید. این کار به شما کمک می‌کند به جای غرق شدن در یک کتاب سنگین، روی کاری که در آن جلسه انجام می‌دهید متمرکز شوید.

 

6- بخش‌های مهم کتاب را با صدای بلند بخوانید

اگر نکات مهمی وجود دارند که می‌خواهید آنها را به خاطر بسپارید، سعی کنید آن نکات را با صدای بلند بخوانید. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که افراد اگر کلمات را با صدای بلند بخوانند و نه بی ‌صدا، آسان‌تر آنها را به خاطر می‌آورند.

در میان دانش‌آموزان 10 ساله در استرالیا، کسانی که با صدای بلند مطالب را می‌خوانند، 87 درصد از کلماتی که خوانده‌اند را به خاطر می‌آورند، در حالی که این میزان برای کسانی که در سکوت مطالعه می‌کنند 70 درصد است. در میان شرکت ‌کنندگان ارشد 67 تا 88 ساله، کسانی که با صدای بلند می‌خواندند، 27 درصد از کلماتی را که خوانده‌اند به خاطر می‌آورند، در حالی که کسانی که در سکوت مطالعه می‌کنند، تنها 10 درصد از کلمات را به خاطر می‌آورند.

7- یادداشت و سؤالات مهم را در جایی بنویسید

از بهترین راهکارهای تقویت مهارت خواندن می‌توان به نوشتن یادداشت‌ها و سؤالات در حین مطالعه اشاره کرد. شما می‌توانید نکته اصلی را برای هر فصل بنویسید یا نکات کلیدی را در حاشیه‌های جانبی مطالب خود یادداشت کنید. همچنین می‌توانید از تکنیک‌های دیگر یادداشت‌برداری مانند طرح کلی، بولت‌ها یا نقشه ذهنی استفاده کنید.

پرسیدن سؤالاتی مانند چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا، چرا و چگونه و سپس جستجوی پاسخ در حین خواندن نیز می‌تواند راه‌ خوبی برای به خاطر سپردن اطلاعات مهم از متن باشد.

8- یادداشت‌های خود را مرور کنید

به همان اندازه که مرور یادداشت‌ها و سؤالات اهمیت دارد، مهم است آنچه را از خوانده‌های خود آموخته‌اید حفظ نمایید. سعی کنید هنگام مرور یادداشت‌ها از تکنیک تکرار فاصله‌دار استفاده کنید تا احتمال ماندگاری طولانی مدت مطالب در ذهن افزایش یابد.

این می‌تواند یک رویکرد مؤثر برای به خاطر سپردن باشد و به شما کمک کند میزان بیشتری از مطالبی را که خوانده‌اید، به یاد بیاورید بدون اینکه ساعت‌های بیشتری را صرف خواندن مجدد متن کنید.

9- آنچه خوانده‌اید را خلاصه کنید

نوشتن خلاصه‌ای از آنچه خوانده‌اید، می‌تواند هرچه را که از متن فهمیده‌اید به شما نشان دهد. این کار به شما کمک می‌کند تا ایده‌های اصلی و مفاهیم کلیدی مورد بحث در مطالب خواندنی را مرور کرده و بهتر به خاطر بسپارید. همچنین نشان می‌دهد که چه نکاتی ممکن است نیاز به بررسی مجدد در متن داشته باشند.

10- آنچه را که خوانده‌اید، توضیح دهید

یک تمرین عالی برای افزایش درک مطلب این است که آنچه را خوانده‌اید، برای دیگران توضیح دهید. شما می‌توانید این کار را زمانی انجام دهید که یک فصل را تمام کرده یا زمانی که یک کتاب کامل را خوانده‌اید. تکرار آموخته‌هایتان برای کسی، شما را مجبور می‌کند که افکارتان را بازسازی کنید که می‌تواند به حفظ کردن کمک کند و نکات گیج ‌کننده‌ای را که ممکن است لازم باشد از مطالب مرور کنید، آشکار می‌کند.

مطالعه انگلیسی

چگونه می‌شود ریدینگ آیلتس و تافل را تقویت کرد؟

نکات و ترفندهای آزمون آیلتس و تافل به شما در آمادگی بهتر برای شرکت در این آزمون کمک می‌کنند. در ادامه به بهترین راهکارهای تقویت ریدینگ این دو آزمون اشاره می‌کنیم:

 • آزمون‌های تمرینی ریدینگ آیلتس و تافل باید از منابع و موارد رسمی این دو آزمون مانند راهنمای رسمی کمبریج، برنامه آمادگی آیلتس توسط شورای بریتانیا و سایر موارد استفاده کنند. این موضوع در نهایت منجر به مدیریت بهتر زمان در روز آزمون می‌شود.
 • در این آزمون‌ها زمان اهمیت زیادی دارد و شما زمان لازم برای خواندن تک تک خط های متن را ندارید. وقتی ابتدا سؤالات را می‌خوانید، درمی‌یابید که در آن قسمت باید به دنبال چه چیزی باشید و این موضوع در نهایت باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.
 • برای کسب نمره خوب در بخش ریدینگ آیلتس و تافل، باید قادر به اسکن متن (نگاه سریع به متن) باشید. خواندن یک متن و گرفتن یک ایده کلی عالی است. شما باید بتوانید ایده اصلی متن را دریافت کنید و نکات کلیدی را درک کنید. این موضوع به شما امتیاز بیشتری می‌دهد.
 • در بین تمام بخش‌های تافل و آیلتس، بخش ریدینگ گسترده‌‌ترین واژگان را می‌طلبد. یادگیری یک کلمه جدید به تنهایی کافی نیست، بلکه یادگیری استفاده از کلمه در این آزمون‌ها مهم است. مقالاتی از ژانرهای مختلف بخوانید، این به شما در یادگیری لغات جدید کمک می‌کند و دانش شما را افزایش می‌دهد.
 • یک نکته بسیار مهم که باید به خاطر داشته باشید این است که آیلتس نمره منفی ندارد، بنابراین، تمام سؤالات را پاسخ دهید. جدا از نکات تقویت ریدینگ آیلتس و تافل، شما باید نکات آماده‌سازی ریدینگ و مقالات تمرینی را نیز مرور کنید تا درک درستی در مورد سؤالات واقعی که قرار است در آزمون با آنها روبه‌رو شوید به دست آورید.
 • هر چه جلوتر می‌روید، سؤالات سخت‌‌تر می‌شوند. شما می‌توانید زمان نسبتا کمتری را به بخش‌های اولیه اختصاص دهید و مقداری زمان اضافی را برای بخش آخر نگه دارید. در آزمون‌های تعیین سطح آنلاین آيلتس شرکت کنید تا دیدگاه واقع‌بینانه‌ای از وضعیت خود به دست آورید.

کتاب‌های زبان

نکات مهم در یادگیری و تقویت ریدینگ چیست؟

زبان انگلیسی نوشتاری از طیف وسیع‌تری از کلمات نسبت به انگلیسی گفتاری استفاده می‌کند. تا جایی که می‌توانید به دنبال کلمات جدید باشید و یاد بگیرید. مترادف‌ها را بشناسید و نقش آنها را در بازنویسی درک کنید. مترادف‌ها در کلاس تافل برای تقویت ریدینگ بسیار مهم هستند. بسیاری از سؤالات، مفاهیم متن را بازنویسی می‌کنند، آنها را کوتاه می‌کنند و دوباره می‌نویسند. تغییر در کلمات گاهی اوقات می‌تواند معنی را نیز تغییر دهد.

چگونه می‌توانید چیزی را بخوانید، اگر به آن توجه نکنید؟ همانطور که می‌خوانید، به طور فعال ایده‌های اصلی را یادداشت کنید. بخش‌هایی از خواندن را که کاملا متوجه نمی‌شوید، شناسایی کنید و به دنبال دلیل آن باشید. اگر در تمرکز روی مطالبی که می‌خوانید مشکل دارید، دوباره تمرکز کنید.

ریدینگ تافل و آیلتس از شما می‌خواهند که فراتر از درک ساده پیش بروید. در حین مطالعه، بتوانید استنباط کنید، بفهمید که چگونه ایده‌های داخل مطلب به هم متصل می‌شوند، سپس بتوانید هدف و مقصود نویسنده را تشخیص دهید.

به طور کلی، برای تقویت مهارت خواندن در آیلتس و تافل از نکات زیر استفاده کنید:

 • دستورالعمل‌های ارائه شده برای هر سؤال را به دقت دنبال کنید.
 • مهارت‌های گرامری را در خود تقویت کنید.
 • بر املای درست کلمات اختصاصی توجه داشته باشید.
 • ابتدا سؤالات را بخوانید و آن را به درستی درک کنید.
 • کلمات کلیدی را شناسایی کنید.
 • هیچ سؤالی را بدون ‌پاسخ نگذارید.
 • به کل متن نگاهی اجمالی بیندازید و به اصطلاح آن را با چشم خود اسکن کنید.
 • دایره لغات خود را گسترش دهید.
 • حدس زدن معنی کلمات ناآشنا از طریق متن را تمرین کنید.
 • خود را برای مقابله با متونِ دشوار آماده کنید.
 • زمان خود را مدیریت کنید.
 • مهارت‌های تندخوانی را در خود تقویت کنید.
 • نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید.
 • تا جایی که می‌توانید تمرین کنید.

کلام آخر

 • به یاد داشته باشید که تقویت ریدینگ مهارتی است که با تمرین می‌توانید آن را بهبود ببخشید. حتی افرادی که مطالعه زیادی دارند، ممکن است مطالبی را بیابند که هنوز هم بسیار چالش برانگیز هستند.
 • مهارت خواندن تأثیر مستقیمی بر عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان دارد و شانس فارغ‌التحصیلی از دبیرستان و ادامه تحصیلات عالی را بالا می‌برد.
 • صرف زمان برای استفاده از بهترین راهکارهای تقویت ریدینگ به موفقیت دانشجویان در دانشگاه کمک زیادی می‌کند.
 • شما برای آمادگی باید در کلاس‌های آموزشی آیلتس و تافل شرکت کنید، پس برای تعیین سطح حضوری و مشاوره آیلتس اقدام کنید.

 

سوالات متداول

منظور از درک مطلب در ریدینگ چیست؟

منظور از درک مطلب در ریدینگ این است که فرد ارتباط بین کلمات و معنای پاراگراف و به طور کلی متن را درک کرده و استدلال کند.

بهترین راهکارهای تقویت ریدینگ چیست؟

حضور در یک مکان آرام، یادداشت‌برداری، نکته برداری از جملات مهم، تقسیم کردن قیمت‌های مختلف متن و خلاصه کردن متن از راه‌های تقویت مهارت خواندن هستند.

چگونه ریدینگ آیلتس و تافل را تقویت کنیم؟

شرکت در آزمون‌های آزمایشی، افزایش قدرت سریع خواندن متن، افزایش دامنه واژگان و زمان‌بندی سؤالات مهم از جمله راه‌های تقویت ریدینگ آیلتس و تافل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *