GENERAL

صفر تا صد نگارش انگیزه‌نامه (sop)

انگیزه‌نامه

خلاصه کردن تمام زندگی‌تان یا حداقل فرازهای مهم آن در یک نامه، کار سختی است اما اگر بدانید انجام درست این کار چقدر می‌تواند در پروسه ادامه تحصیل در خارج از کشور و یا دریافت بورسه تحصیلی شما موثر باشد، این مقاله را تا خط آخر و با دقت دنبال خواهید کرد. نوشتن انگیزه‌­نامه یا (Statement of Purpose)  یکی از الزامات فرایند درخواست پذیرش یا همان اپلای کردن، است. این انگیزه­‌نامه که به پیشینه، اهداف و برنامه­‌های آتی شما اشاره دارد، به دانشگاه­‌های خارجی کمک می­کند تا بتوانند بهترین گزینه را از میان داوطلبان متقاضی برای دوره‌­ها یا بورس­‌های تحصیلی خود انتخاب کنند. بنابراین باید بیش از هر چیز ابتدا اطلاعات کاملی در مورد انگیزه­‌نامه، کارکرد، نحوه نگارش و فرمت مورد نیاز و همچنین اهمیت آن داشته باشید. ما در این مطلب تلاش کرده‌­ایم تا هر آنچه که برای نوشتن یک انگیزه­‌نامه عالی و تاثیرگذار نیاز دارید را جمع‌آوری کنیم.

 

انگیزه­‌نامه یا (sop) چیست؟

انگیزه‌نامه یا SOP، مخفف واژه (Statement of Purpose)، متنی است که از طرف کسانی که قصد دارند برای دوره‌­های تحصیلی دانشگاه­های بین­‌المللی پذیرش بگیرند، یا به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستند، خطاب به کمیته پذیرش دانشگاه مد نظر نوشته می­شود. هدف اصلی و اولیه از نوشتن انگیزه‌نامه این است که شما بتوانید در آن به معرفی خود، ارائه سوابق تحصیلی و شغلی، بیان علائق، اهداف، طرح­ها و برنامه‌هایی که در آن مشارکت داشته‌­اید و یا در آینده به دنبال آنها هستید و در نهایت نقاط قوت و دستاوردهای خود بپردازید. اما در عین حال، SOP شما باید حاوی اطلاعاتی باشد که بتواند به سوالاتی پاسخ دهد که در ذهن کمیته پذیرش دانشگاه در مورد شما وجود دارد. انگیزه‌­نامه به کمیته پذیرش دانشگاه کمک می­کند تا چشم‌­انداز روشن و مشخصی از زندگی شما، اهداف شغلی، روند فکری، سطح دانش و دیدگاه‌­های شما بدست آورند.

 

چرا انگیزه‌­نامه اهمیت دارد؟

اگر بگوییم که انگیزه‌­نامه در اخذ پذیرش یا عدم پذیرش شما حرف آخر را می­زند، اغراق نکرده‌­ایم. اگرچه رزومه انگلیسی یا CV تحصیلی، کاورلتر و ریزنمرات تا حد زیادی به اغلب سوالات کمیته پذیرش در مورد شما پاسخ می­‌دهد، اما به خاطر داشته باشید این انگیزه‌­نامه است که ابهامات آنها را در مورد شخصیت‌تان و برنامه­‌های آتی­ شما برطرف می‌کند. در یک کلام می­توان گفت انگیزه‌­نامه می­تواند چهره و شخصیت کلی شما را برای دانشگاه مدنظرتان ترسیم کند. SOP به شما این فرصت را می­‌دهد تا کمیته پذیرش را متقاعد کنید که چرا نسبت به سایر متقاضیان گزینه بهتری هستید. حتی یک انگیزه­‌نامه خوب که به درستی نگارش شده و مهارت­‌های نوشتاری شما را منعکس کند، می­تواند ضعف و کاستی­‌های احتمالی شما در بخش‌­های دیگر به طور مثال پروفایل ضعیف دانشگاهی و یا کسب نمرات پایین را تا حد بسیار زیادی پوشش دهد و کمیته پذیرش را مجاب کند که با درخواست شما موافقت کند.

مدارک دانشجویی

 

انواع انگیزه­‌نامه

به طور کلی انگیزه‌‌نامه‌ها به دو دسته انگیزه‌نامه تحصیلی و شغلی تقسیم می‌شوند. انگیزه‌نامه برای دانشگاه رایج‌ترین انگیزه‌نامه تحصیلی است که عمدتا برای اخذ پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی و یا دریافت بورسیه استفاده می‌شود. انگیزه‌نامه‌های شغلی نیز اگرچه مبحث اصلی این مقاله نیست اما تفاوت چندانی در نحوه نگارش آنها وجود ندارد. فرمت و ساختار انگیزه‌­نامه تا حد زیادی به موضوع اصلی مورد نظر، دوره تحصیلی انتخابی، اهداف، دانشگاه و یا کشور هدف بستگی دارد، اما اصول اولیه مورد نیاز برای نگارش SOP تقریبا برای تمامی موارد یکسان و مشابه است.

 

چه مواردی باید در انگیزه‌­نامه گنجانده شود؟

مواردی که گنجاندن آنها در SOP بسیار لازم و ضروری است عبارتند از:

 • سوابق و پیشینه شخصی
 • سوابق مالی
 • جزییات تحصیلی
 • تجربیات شغلی و حرف‌ه­ای (تمام­وقت، پاره‌­وقت، داوطلبانه)
 • اهداف آنی و بلندمدت
 • دلایلی که باعث شده شما علاقه‌مند به تحصیل در آن دانشگاه باشید
 • علت علاقه‌مندی شما به رشته یا حوزه پژوهشی برای ادامه تحصیلات
 • ارائه اطلاعاتی در مورد فعالیت­های فوق برنامه شما
 • ارائه لیستی از مقالات یا کتاب­های منتشر شده توسط شما
 • علائق­ و سرگرمی­‌ها

محتوای انگیزه‌نامه

سوالاتی که باید در انگیزه‌­نامه به آنها پاسخ دهید

شما باید در SOP به سوالاتی پاسخ دهید که در ذهن کمیته پذیرش دانشگاه وجود دارد و به دنبال پاسخی برای آن هستند. هر دانشگاه از متقاضیان انتظار دارد تا به یک سری از سوالات اساسی پاسخ دهند. ممکن است دانشگاه به صورت مستقیم این سوالات را از متقاضیان نپرسد ولی کمیته پذیرش دانشگاه انتظار دارد تا در انگیزه‌­نامه شما به پاسخ­های مورد نظر خود برسد. به عنوان مثال:

 • چرا می­‌خواهید در رشته و مقطع تحصیلی موردنظرتان ادامه تحصیل دهید؟
 • چرا این دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده­‌اید؟
 • چه چیزی درباره این دانشگاه یا کالج شما را جذب کرده است؟
 • چرا این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده‌­اید؟ چه چیزهایی درباره این کشور شما را به خود جذب کرده است؟
 • چقدر در زمینه رشته­‌ای که برای آن اپلای کرده‌­اید تجربه دارید؟
 • آیا تجربیات کاری‌تان با رشته انتخابی شما مرتبط است؟
 • قصد دارید چه تجربیات جدیدی را از طریق تحصیل در این رشته کسب کنید؟
 • بعد از اتمام تحصیلات چه برنامه­ای دارید؟
 • آیا بعد از فارغ‌التحصیلی می­‌خواهید به کار خاصی مشغول شوید و یا به تحقیق و پژوهش بپردازید؟
 • چه انتظاراتی از دوره تحصیلات تکمیلی و همچنین دانشگاه دارید؟
 • آیا می ‌خواهید پژوهش­ و کارهای تحقیقاتی خود را تحت نظر استاد خاصی انجام دهید؟ در صورتی که پاسخ شما بله است باید دلیل این انتخاب را توضیح دهید.
 • چگونه می­توانید به دانشگاه و برنامه ‌های علمی آن کمک کنید؟
 • چه توانمندی و مهارت‌­های خاصی دارید که شما را از سایر گزینه‌ها متفاوت می‌کند؟
 • جدا از تحصیل و کار، تفریحات و علاقه‌مندی‌های‌تان چیست؟
 • چه نوع شخصیتی دارید؟
 • چه چیزی درباره جامعه دانشجویی دانشگاه موردنظر و فرهنگ آن می­دانید؟
 • چرا فکر می­کنید که برای این دوره یا مقطع مناسب هستید؟
 • چه ویژگی خاصی دارید که لازم است دانشگاه از آن مطلع باشد؟ و اینکه چرا این ویژگی­ خاص می­تواند برای دانشگاه مهم باشد؟

 

8 گام اصلی برای نگارش انگیزه­‌نامه

در اینجا به استراتژی­‌هایی که باید هنگام نوشتن انگیزه‌­نامه آنها را مدنظر داشته باشید، اشاره می­کنیم.

۱- حتما محدودیت کلمات یا صفحات برای نگارش SOP را رعایت کنید

انگیزه‌­نامه معمولا در قالب یک مقاله (ESSAY) با پاراگراف­بندی­‌های دقیق و مشخص نوشته می­شود. حد مجاز برای نوشتن SOP معمولا دو صفحه است، که می­تواند بسته به دانشگاه­ها متغیر باشد. تعداد پاراگراف‌­ها نیز معمولا بین 5 تا 7 پاراگراف متغیر است و در هر پاراگراف 150-250 کلمه مجاز است. انگیزه­‌نامه شما باید تا حد ممکن ساده نگارش شده و از به کار بردن عکس یا فونت رنگی در آن اجتناب شود. هنگام نوشتن SOP استفاده از اصطلاحات فنی را محدود کرده و تا حد ممکن از افعال معلوم استفاده کنید.

 

2. یک طرح و ایده کلی داشته باشید

یک طرح کلی برای SOP خود ایجاد کنید و بر اساس آن کار کنید. استفاده از یک مقدمه جذاب و کاربردی بهترین راه برای شروع نوشتن انگیزه‌نامه است. بسیاری از متقاضیان تصور می­کنند که در پاراگراف اول باید به معرفی خود بپردازند. اما بهترین کار این است که شما در پاراگراف اول در مورد رشته انتخابی خود و دلیل علاقه‌مند شدن به این رشته یا حوزه پژوهشی صحبت کنید. در ادامه نیز به انتظاراتی که از این دوره آموزشی دارید و همچنین اهداف بلندمدتی که امیدوارید با گذراندن این دوره به آنها دست یابید، اشاره کنید.

 

3. به سوابق تحصیلی و تخصص­های مرتبط خود اشاره کنید

در پاراگراف دوم و سوم شما باید اطلاعات کاملی را در مورد سوابق تحصیلی و شغلی(مانند مشاغل پاره‌­وقت، پروژه­‌های آموزشی، دوره­‌های کارآموزی، کارهای فریلنس و یا شغل تمام­‌وقت) خود ارائه دهید. سعی کنید دستاوردهای تحصیلی(نظیر انتشار مقاله یا کتاب) و یا شغلی(همچون پروژه­‌های کاری موفق) را دسته­‌بندی و فهرست کنید. اگر در رزومه شما گپ تحصیلی یا مشکل دیگری وجود دارد، تلاش کنید تا آنها را به شیوه‌­ای خوش­بینانه مطرح کنید.

 

4. به اهداف شغلی خود اشاره کنید

این بخش یکی از مهمترین بخش­های انگیزه‌­نامه شماست. شما در این پاراگراف باید مشخصات شغلی را توضیح دهید که می‌خواهید در آینده در آن مشغول به کار شوید. سعی کنید اهداف و برنامه‌­های شغلی بلندمدت خود را بیان کنید. برای مثال از برنامه خود برای کار در یک شرکت مطرح صحبت کنید و یا اینکه تمایل دارید کسب­‌و­کار خود را راه‌­اندازی کنید. این نکته مهم را به یاد داشته و حتما از آن اجتناب کنید: نباید این ذهنیت را در کمیته پذیرش ایجاد کنید که شما تصمیم دارید بعد از اتمام تحصیل در آن کشور اقامت و زندگی کنید.

 

5. دلایل خود برای انتخاب این دانشگاه را عنوان کنید

در این قسمت شما باید دلایل خود برای علاقمندی به آن دانشگاه را بیان کنید. برای این منظور شما می‌توانید به برنامه­‌های تحصیلی، کارهای تحقیقاتی و اساتیدی اشاره کنید که امیدوارید بتوانند به ارتقای شما در آن دانشگاه کمک کنند.

 

6. نشان دهید بهترین گزینه هستید

در پاراگراف آخر باید نشان دهید برای چالش­‌هایی که ممکن است در مسیر تحصیلی شما بوجود آید، کاملا آماده هستید. همچنین باید به کمیته پذیرش اثبات کنید که گزینه اصلحی هستید، برای حضور در این دوره از اعتماد به نفس کافی برخوردارید و می­توانید دستاوردهای ملموسی را برای دانشگاه به ارمغان بیاورید. مطمئن شوید که SOP شما در انتها نتیجه‌­گیری واضح و مشخصی داشته باشد.

 

7. قبل از ارسال SOP آن را بازبینی و ویرایش کنید

بازبینی مجدد آنچه که نوشته­‌اید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هنگام ویرایش شما می­توانید مواردی همچون واژگان نامناسب، اشتباهات گرامری، جملات طولانی یا پیچیده و … را اصلاح کنید. بعد از بازبینی نسخه پیش‌­نویس، از کسی بخواهید که آن را بخواند و نظرش را در مورد آن بگوید. برای این کار شما می­توانید از یک دوست و استاد مشاور خود کمک بگیرید. در انتها نیز قبل ارسال مجدد، یک بار دیگه متن را به لحاظ املایی بازبینی و ویرایش کنید و سپس اقدام به ارسال آن کنید.

 

8. لحن نگارش انگیزه‌­نامه باید چگونه باشد؟

اگر قرار باشد شما بین خواندن روزنامه و رمان یکی را انتخاب کنید، به احتمال زیاد رمان را انتخاب می­کنید چون روزنانه بیشتر شما را در جریان امور جاری قرار می­دهد، اما رمان داستانی را به شیوه‌­­ای بازگو می­کند که بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید. بنابراین، سعی کنید که متن­تان را شبیه یک داستان بنویسید نه یک بیانیه رسمی تا بتوانید ارتباط لازم را با کمیته پذیرش دانشگاه برقرار کنید و روی آنها تاثیر بگذارید. برای مثال فرض کنید با یک نهاد خیریه همکاری داشته­‌اید و به دانش­‌آموزان مقطع ابتدایی ریاضی آموزش می‌­دادید. می‌توانید تجربه کاری خود را به این صورت عنوان کنید: “من در دوران دانشگاه، با یک نهاد غیردولتی همکاری داشتم و به بچه‌های نیازمند ریاضی درس می‌دادم و در کنار این فعالیت به آنها زبان انگلیسی نیز یاد می­دادم”. چنین نحوه بیانی باعث می­شود تا کمیته پذیرش تحت تاثیر فعالیت­های شما و اثر مثبت شما بر کودکان قرار بگیرد.

 

10 نکته برای نوشتن یک انگیزه­‌نامه موفق

 1. بر روی اطلاعات کلی در مورد خود تمرکز کنید و از دادن اطلاعات بیشتر در مورد سوابق خانوادگی پرهیز کنید.
 2. از ارائه جزئیات مالی حساس خودداری کنید. اگر قرار است برای بورسیه تحصیلی اپلای کنید، یک مدرک جداگانه برای آن مورد نیاز است که اطلاعات مورد نظر را در اختیار دانشگاه قرار بدهد.
 3. از دادن جزئیات ریز در مورد شغل خود نیز اجتناب کنید. بیشتر در مورد تجربیات و آموخته‌­های خود صحبت کنید، تا موضوعات کم اهمیت و سطحی‌­تر.
 4. از حد مجاز تعداد کلمات موردنظر برای نگارش SOP تجاوز نکنید.
 5. خود را پرتلاش و پرانرژی نشان دهید اما زیاده‌­روی، تملق و چاپلوسی نکنید.
 6. بیش از حد اصطلاحات فنی و تخصصی به کار نبرید.
 7. هیچ­گاه در انگیزه‌­نامه دروغ نگویید، عدم صداقت ممکن است به رد یا اصطلاحا (ریجکشن) درخواست شما منجر شود.
 8. از فونت های خلاقانه یا بک­گراند رنگی استفاده نکنید.
 9. هیچگاه در انگیزه‌­نامه نگویید که دانشگاه موردنظر انتخاب اول شما نبوده است.
 10. مراقب میزان شوخ طبعی خود در نوشتن انگیزه‌­نامه باشید، چرا که ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

 

نمونه انگیزه‌­نامه

نمونه انگیزه‌نامه

 

نتیجه گیری

انگیزه‌­نامه یکی از مدارک ضروری برای اخذ پذیرش است و در عین حال تنها مدرکی در میان مدارک شماست که به وسیله آن قادر خواهید بود به دانشگاه موردنظرتان اثبات کنید که در مقایسه با سایر متقاضیان، از صلاحیت بیشتری برای دریافت پذیرش برخوردارید. در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعاتی را در مورد فرمت و ساختار کلی SOP، استراتژی­‌های ضروری و برخی از نکات مهم در نگارش انگیزه‌­نامه برای شما فراهم آوریم. بهتر است در نگارش انگیزه­‌نامه خود تمامی این موارد را در نظر داشته باشید، اما به یاد داشته باشید آنچه که انگیزه­‌نامه شما را از سایر متقاضیان متمایز می­کند شیوه بیان منحصر به فرد شما در ارائه اطلاعات ضروری به دانشگاه موردنظرتان است.

 

سوالات متداول

چه اشتباهاتی در انگیزه­‌نامه می‌­توانند منجر به رد شدن پذیرش متقاضی شوند؟

استفاده از عبارات بیش از حد رایج و معمول، کپی کردن از انگیزه­‌نامه­‌های پیش­فرض موجود در اینترنت، و استفاده از محتوای وب­سایت­‌ها ممکن است باعث رد پذیرش شما از سوی دانشگاه شود.

 

به چه سوالاتی باید در انگیزه‌­نامه پاسخ داده شود؟

به طور کلی در انگیزه‌­نامه شما باید به دو سوال بسیار مهم و اصلی پاسخ دهید. سوال اول اینکه چرا به این دوره آموزشی علاقه­‌مند هستید؟ و سوال دوم، چه پتانسیل و ویژگی خاصی شما را از سایر متقاضیان متمایز می­کند؟

1 نظر در “صفر تا صد نگارش انگیزه‌نامه (sop)

 1. Navid گفت:

  به به! قدر کیف کردم، وقتی این رو میخوندم تو ذهنم برای خودم انگیزه نامه می‌نوشتم امید وارم یک روز خودتون رو تو آکسفورد ببینم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *